• ÇEYREK ALTIN
  413,32
  % 2,03
 • $ DOLAR
  5,7625
  % -0,45
 • € EURO
  6,5171
  % 0,13
 • £ POUND
  7,3369
  % 0,04
 • PETROL
  62,25
  % 0,18
 • BITCOIN
  53927,220
  % 1,39
 • BIST 100
  94.158
  % -0,09
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

İdlib Neden Önemli, İdlib’te Son Durum ve İdlib Nerede

İdlib Neden Önemli, İdlib’te Son Durum ve İdlib Nerede

Türkiye’nin hemen hududunda, kuzeyde Hatay ve Afrin, doğuda Halep, batıda Akdeniz sahilindeki Lazkiye ile çevrili olan bu stratejik bölge, Suriye’de yıllardır süren savaşın en ehemmiyetli kördüğümlerinden de biri.

Ülkenin değişik bölgelerinden aldığı yoğun ve zaruri göç sebebiyle BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Beşeri İşler Bürosu’ne göre, nüfus 2 milyona yaklaştı. Dolayısıyla Suriye’nin geri kalanından coğrafi, demografik ve politik olarak izole edilmiş bir bölge değil. Tersine, olan biteni hem etkileyen hem de ciddi ölçüde etkilenen bir alan. İdlib, hem rejim ve Rusya hem muhalifler hem de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ için oldukça ehemmiyetli. Muhalifler açısından bakıldığında, ülkede rejim karşıtı güçlerin elinde bulunan dört büyük bölgeden en ehemmiyetlisi.

Rusya ve Şam İdaresi açısından bakıldığında ise, İdlib çatışmaların bittirilebilmesi için son zaferin kazanılabileceği nokta olarak görülüyor. İdlib, rejime karşı alan okumanın tek kalesi olmasa da şu an için en kuvvetli kalesi.

Türk askerinin İdlib’deki görevi ise, mütarekesi gözlemlemek. Edinilen bilgilere göre, Türk askeri bir hayli grubun olduğu İdlib şehir merkezine girmeyecek. İdlib şehir hudutları içinde fakat şehir merkezinin dışındaki kırsal alanda görev yapacak. Türk askeri belirli 14 ayrı noktada 6 süresince kalacak. Gözlemci asker sayısı 500 olarak duyurulmuştu ancak alandaki koşullara göre bu sayı artış gösterebilir.

 

 

 

İdlib'te Son Durum

İdlib’te Son Durum

Suriye’nin kuzey batısında olan İdlib, Suriye’nin sahilşehri  Lazkiye ve Tarsus ‘un doğusunda yer alır, Halep’in batısında baş şehir Şam’ın ise kuzeyinde buluur. Hatay şehrine komşu ilçe olan İdlib, stratejik konumuyla dikkat çekiyor. Suriye İç Savaşı’n dan önce ülkenin tarım merkezlerinden birisi olan şehrin ekonomiside tarıma dayalıdır.

Mart 2015’de Ahraru’ş Şam, Nusra Cephesi, Aksa Askerleri (Cundu’l-Aksa), Sunne Silahlı gücü (Ceyşu’s-Sunne), Feyleku’ş-Şam ve Hak Tugayı (Livau’l- Hak)’tan oluşan Fetih Silahlı gücü koalisyonu 4 gün süren çatışmalar neticesinde ele geçirilen İdlib Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki en büyük toprak parçası olarak öne plana çıkıyor.