Hem Bağ-Kurlu Hem SKK’lı Olunur Mu?

En çok merak edilenlerden biri de Bağ-Kur’luyken SSK’lı olabilir miyim? 2011 değişikliğinde yer alan kanuna göre kişiler bir işyerine sahip olduğunda Bağ-Kur yaptırmaları zorunludur. Çünkü bu kişilerin doğrudan işyerlerinden alınması gereken vergileri bulunmaktadır.

O yüzden Bağ-Kur şarttır. Ancak kişiler Bağ-Kur’luyken başka bir işyerinde çalışarak SSK’lı olabilir mi? Konusu incelenmiş ve olabileceğine karar verilmiştir. Bu sayede kişiler hem Bağ-Kur’lu hem de SSK’lı olabilmektedirler.

SSK’Lı ve Bağ-Kur’lu Olmanın Faydaları

Hem SSK’lı hem de Bağ-Kur’lu olabilen kişiler bu sayede 2 ayrı prim ödemesi yaparak emekliliğinde normalin üzerinde bir emeklilik maaşı alırlar. Bu iki güvence de sürekli yatırılabilir ve bunda hiçbir engel yoktur. Kişiler ödeme zorluğu çektiği durumlarda Bağ-Kur’unu dondurabilme hakkına sahiptirler. İstedikleri zaman Bağ-Kur’u tekrar aktif hale getirebilirler.

Bu düzenleme hem SSK hem Bağ-Kur isteyen kişiler için oldukça avantajlı bir düzenleme olmuştur. Bu sayede işyerinden kazanamayan kişiler başka işlerde çalışabilmektedir. Ya da işyerinde huzursuzluk yaşayan kişiler başka yerde çalışarak hem SSK primlerinin yatırılmasını hem de kazandığı para sayesinde Bağ-Kur primlerini yatırabilir.

Yapabileceğiniz Değişiklikler

Sizin zorda kalmanız durumunda Bağ-Kur üzerinde yapabileceğiniz bazı değişiklikler vardır. Bunlardan bazıları Bağ-Kur’unuzu dondurabilirsiniz ya da Bağ-Kur primlerinize devam ederek Bağ-Kur emekliliğini SSK’dan önce kazanabilirsiniz. Aynı zaman da diğer işte çalışan kişiler işten çıktıklarında SSK primleri nedeni ile Bağ-Kur’ları etkilenmez.

2 primi de aktif olan kişiler SSK’sı sonlandığında Bağ-Kur’a devam edebilir. Aynı zamanda diğer işte çalışacağı için Bağ-Kur’unu dondurmuş olanlar ise o işten çıktıklarında Bağ-Kur’u aktifleştirerek Bağ-Kur primlerine kaldığı yerden devam edebilme hakkına sahiptir.

2 Güvence Durumunda

2011 yılında düzenlenmiş olan değişikliğe göre hem Bağ-Kur hem de SSK’lı olabilen kişiler bu durumdan faydalanmışlardır. Ancak 2 primi de aktif olarak ödüyorsa kişiler SSK’lı olarak sayılırlar. Yani Bağ-Kur durumu sadece kişilerin priminden sorumlu olduğu bir durum haline düşer.

Ancak kişiler çalıştığı işten çıktığı takdirde Bağ-Kur primine devam ederse bu durumda Bağ-Kur güvencesinin imkânlarından faydalanır. Yalnız yapması gereken daha önce Bağ-Kur’u dondurmuş ise aktif hale getirmesi gerekir.

Hem Bağ-Kurlu Hem SKK’lı Olunur Mu?