Havale Eft Nasıl Yapılır?

Eft ve havale işlemleri, banka hesaplarının aynı ya da farklı olmasına bağlı olarak kategorilere ayrılmaktadır. Bankaların online kanalları, müşteri hizmetleri ya da ATM cihazları kullanılarak, Eft ve havale işlemleri için kolay talimat oluşturulabilir. Bir hesaptan başka bir hesaba bakiye gönderimi için kullanılan Eft ve havale transfer modelleri, elden para teslimi gerekliliğini ortadan kaldırmaktadır. Havale ve Eft transferi için bankalarda yer alan hesap bilgilerinin detaylı açıklaması ve hesapta kullanılabilir bakiyenin bulunması şart koşulmuştur. Hesaptan hesaba ya da hesaptan isme olacak şekilde gerçekleştirilen havale Eft işlemleri, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Havale Eft İşlemlerinin Farkı Nedir?

blank

EFT para transferi, bir bankadan farklı bir banka hesabına kullanılmaktadır. Havale para transfer işlemleri ise, aynı banka üzerinden tek bir şahsa ya da farklı bir kişinin hesabına para göndermek için geliştirilmiştir. Havale Eft işlemlerini birbirinden ayıran en önemli özellik, birin aynı bankayla, diğerinin ise birinin farklı bankalarla para transfer işlemi gerçekleştirmesi olarak nitelendirilebilir.

Havale Eft İşlemlerinin Detayları Nelerdir?

EFT ve havale işlemlerini gerçekleştirmek için, online bankacılık kanalları tercih edilmelidir. Bankalara ait ATM cihazlarından, mobil bankacılık sisteminden, internet bankacılığı sisteminden ya da müşteri hizmetlerinden, EFT ve havale işlemleri gerçekleştirilebilir. Para gönderimi yapılmak istenen banka hesabı açıldıktan sonra, kullanıma sunulan kanallardan herhangi biri tercih edilir ve bakiye gönderilmek istenen banka hesap bilgileri sisteme girilir. EFT ya da havale para transfer seçeneklerinden bir tanesi belirlendikten sonra, gönderilmek istenen bakiye tutarı seçilmeli ve karşı hesabın IBAN bilgileri sisteme girilmelidir. Alıcı hesap sahiplerinin isim soy isim bilgileri ve ödeme açıklamaları yapıldıktan sonra, işlem için onay verilmesi yeterlidir. EFT saatleri içerisinde yapılan işlemler, ortalama 20 dakika içerisinde karşı hesaba aktarılacaktır. Havale işlemleri için saat sınırlaması bulunmadığından, istenen saat aralığında transfer talebi oluşturulabilir.

Eft Havale İşlem Sınırlamaları Nelerdir?

Eft ve havale işlemleri, birbirinden farklı kısıtlamalarla gerçekleştirilmektedir. Bir hesaptan, başka bankaya ait farklı bir hesaba bakiye transferi yapılmak istendiğinde, Eft sistemi kullanılmaktadır. Eft para transfer işlemleri, bankaların açılış ve kapanış saatleri arasında gerçekleştirilebilir. Bankaların ortak açılış kapanış saati olan, 9.00 ila saat 17.00 saatleri arasında, EFT işlemleri gerçekleştirilebilir. EFT işlemleri, mesai saatleri dışında hafta sonlar ve resmi tatillerde de kullanıma kapatılmaktadır. Tatil günlerinde ya da işlem saati dışında yapılan EFT talepleri, ilk iş gününde işleme alınır ve karşıdaki kişilerin hesabına para transferi gerçekleştirilir. Havale işlemleri, aynı banka üzerinden gerçekleştirildiği için saat ya da gün sınırlaması bulunmamaktadır. Hafta sonlarında ya da resmi tatillerde havale işlemi için talep oluşturulabilir. Havale talebi yapıldıktan hemen sonra, belirlenen tutar karşı hesabı aktarılacaktır. Saat sınırlamaları, havale işlemleri için geçerli değildir.

Havale Eft Nasıl Yapılır?