HAFTANIN HİSSESİ BOLU ÇİMENTO (BOLUC)

30.07.2017 – Fatih SUNAGİL

Geçen hafta BIST 100 endeksi % 0,80 değer kazanırken haftanın hissesi olarak seçtiğimiz Mardin Çimento hissesi % 2,13 değer kazanarak endeksin üzerinde getiri performansı sağladı. Önümüzdeki hafta 2. çeyrek kârlarının açıklanmasıyla birlikte endekste volatilitenin arttığına şahit olabiliriz. Böyle zamanlarda kârlı olduğu halde endeksin altında getiri sağlamış hisseler tercih edilebilir. Ağustos ayı içerisinde trade yapmak amacıyla uygun alım fırsatı yakalamak için BIST 100 endeksindeki 10 günlük, 20 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamaların yakından takip edilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

BIST 100 endeksinde ralli devam ederken çimento sektörü hisseleri aynı performansı sergileyemedi. Ancak 6 aylık bilanço öncesi hareketlenme bekliyorum. Bu hafta ise BOLUC hissesi takibimizde olacak. Son 2 gündür fiyat artarken hacmin de belirgin ölçüde artması , yükselişin gücüne ve bir süre daha devam edebileceğine işaret ediyor.Kısa vadeli göstergeler genelde AL konumunda bulunuyor.Orta vadeli göstergeler son dönemde belirgin Al sinyalleri vermeye başladı.Hisse kısa-orta vade hareketli ortalamalarının üzerinde seyrediyor.

Geçen sene 2. çeyrekte 51.443.124 TL kâr açıklayan şirketin bu sene ilk çeyrekte satış gelirlerini geçen seneye göre 6.000.000 TL civarında artırırken maliyetlerini yaklaşık 12.000.000 TL artırmasından dolayı bu sene 2. çeyrekte 40.000.000 TL kâr açıklayacağını tahmin ediyorum. Ancak ilk çeyrek kârının 10.000.000 TL civarında olduğunu gözönünde bulundurduğumuzda bu çeyrek % 300 kâr artışı sağlanmış olur ki geçen sene 2. çeyrekteki performansını devam ettireceğini düşünüyorum. Beklentinin üzerinde kâr açıklanması durumunda yeni fiyatlamalar sözkonusu olabilir.

Haftayı 5,79 ile kapatan BOLUC hissesinde Klasik, Fibonacci ve Woodie yöntemlerine göre 5,90 da zayıf bir direnç bulunmakta olup 6,22 seviyesinde güçlü bir direnç bulunmaktadır.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

HAFTANIN HİSSESİ BOLU ÇİMENTO (BOLUC)