Facebook Kendi Kripto Parası Libreyi Çıkartıyor

Sanal Para kullanımı her geçen gün oldukça artmaktadır. İnsanlar bu alana yatırım yapmakta, kazanç sağlamakta ve Sanal Para kullanarak pek çok işi gerçekleştirebilmektedir. Bazı kişiler Sanal Para üzerinden borsaya katılarak kazançların artırabilmektedir. Milyarlarca kullanıcısı olan Facebook’ta Kripto para birimi olan librayı ortaya çıkarmaya karar vermiştir. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Kripto para birimi libranın tanıtımını geçtiğimiz günlerde yapmıştır. Vakitlerini sosyal alan olan Facebook’ta geçiren insanların çevrimiçi olarak Finans işlerine gerçekleştirdikleri sırada bu para birimini kullanmalarını öngören bir tanıtım olmuştur.

Libra Hakkında Her şey

Libra Facebook şirketi tarafından küresel bir para birimi olarak anlatılmıştır. Bu para biriminin finansal bir altyapı olduğunun altıda çizilmiştir. Dijital bir konumda olduğu belirtilen Libra, Facebook tarafından üretilen blokchainin de alt yapısıdır. Facebook’un bu para birimini çıkarmasındaki en önemli amaçlarından bir tanesi Banka hesabı bulunmayan 1.7 milyar kişiye ulaşabilme hedefini koymuş olması. Yasal düzenlemeler konusunda da adımlarını takip eden Facebook gerekli başvuruları gerçekleştirmiştir. ABD senatosu Mark Zuckerberg’e yazı göndererek Libra ile ilgili olarak gizlilik kısmındaki kaygıların giderilmesi için gerekli açıklamaların yapılmasını talep etmiştir.

Libra Projesi

Libra Association şirketler kolektifi tarafından yürütülüp takip edilecek olan Facebook un üretmiş olduğu bir para birimi olarak piyasalarda yerini almıştır. Dolar, euro gibi para birimleri belirli bir stabil de fiyat politikası izlemektedir. Fakat Kripto paralarda bu mantık tam olarak işlememektedir. Facebook ise çıkarmış olduğu Libra Kripto para ile stabil bir fiyat çizgisi izleyeceklerinin altını çizmiştir. Yani Libra kullanımı ile ilgili olarak başka para birimleri ile değişim gerçekleştirmek isteyen kişiler piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmeyeceklerdir.

Libra Association İsviçre’de yer almaktadır. Ve kar amacı gütmeyen bağımsız bir organizasyon olarak Mark Zuckerberg tarafından tanımlanmıştır. Bu proje için 10 milyon dolar katkıda bulunan şirketler kurucu üye olarak kabul edilmektedir. Burada belirlenen 10 milyon dolar en alt limit olarak belirlenmiştir. Facebook’un üretmiş olduğu Libra Kripto paranın kurucu üyeleri arasında PayPal sportify Mastercard, Visa gibi pek çok farklı şirketleri görebilmek mümkündür.

Facebook Kendi Kripto Parası Libreyi Çıkartıyor