EV ALMA KREDİSİ VE FAİZ ORANLARI

   Ev fiyatlarının fazlaca arttığı bu dönemde ev almak isteyen kişilerin çoğu çareyi kredilerde aramaktadır. Çünkü ülkemizin ekonomisinden ötürü birikim yapmak şöyle dursun, geçim yapabilmek bile bir lüks haline gelmiştir. “Kira derdi yerine kredi taksiti öderim.” diyen kişiler ise avantajlı ev alma kredisi ve faiz oranları arayışına girmektedirler.  Sıfır konutlar için faiz oranları düşük kredi imkanları mevcuttur. Ancak sıfır bir daire almak kaç kişinin yapabileceği bir eylemdir bu da bir soru işareti olmaktadır. Her neyse ev alabilecek kişileri düşünerek, ev alma hayali kuran kişiler ev alma kredilerine başvuru yaparak bu hayallerine en kısa zamanda ulaşabilirler. Bankalar uygun imkanlarla kredi vermek için alacağınız evi teminat olarak göstermenizi istemektedir. Bankalar arasındaki vade ve faiz oranlarına bakarak hangi bankadan konut kredisi alacağınıza karar verebilirsiniz. Kredi Hesaplama İçin Tıklayınız

Konut Kredisi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

       Konut kredisi almak için belirlenmiş şartlar bulunmaktadır. Tabi bu şartlar sizin aradığınız en iyi ev alma kredisi ve faiz oranları şartları değil bankaların size ev alma kredisi vermek için sizden yerine getirmenizi istediği şartlardır. Öncelikle bilmeniz gerekir ki alacağınız evin fiyatı ne kadar ise banka bu fiyatın tamamı kadar ev alma kredisi vermez. Bu yüzden önce almak istediğiniz eve karar verip daha sonrasında kredi çekmek için bankaya gittiğinizde banka öncelikle alacağınız evi ekspertiz eder. Banka ekspertiz ücretini kredi çekecek olan kişiden yani sizlerden tahsil etmektedir. Uzman kişi tarafından değerlendirilen ev için banka evin fiyatının en az yüzde 20’si kadarını peşinat olarak ödeyeceğiniz durum için hesaplama yapar. Peşinat olarak ödeyeceğiniz tutar ne kadar fazla olursa kredi taksiti ödemelerinizde de o kadar kolaylık olacaktır. Diğer bir şart ise hem evin hem de krediyi çekecek kişinin kredi almak için uygun olmasına karar verilmesidir. Bu konuda yalnızca kredi çekecek kişinin sahip olduğu kredi notu ya da aylık kazancı gibi faktörler yeterli olmamaktadır. Alınacak ev için de geçerli şartlar mevcuttur. Konut kredisi verilmesi uygun görülen evlerin şöyle özelliklere sahip olması gerekmektedir:

  • Kat irtifakı ve kat mülkiyeti: Alınacak evin inşaatı henüz başlamamış ya da başlamış ancak tamamlanmamış ise bu durumda kat irtifakı belgesi olması gerekmektedir. Evin inşaatı bitmiş iskanı da alınmış durumda ise kat mülkiyeti belgesi olması gerekmektedir.
  • İskân: Almaya kara verilen evin iskanının olması gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak için belediyeye müracaat edebilirsiniz.
  • Evin yaşı: Bankalar verdikleri kredi karşısında alacağınız evi teminat göstereceği için o evin nakite dönüştüğünde para edip etmemesi durumu önemli bir hal almaktadır. Bu yüzden evin yaşı yerine bankalar evin para etmesi durumuna göre kredi veriyorlar.
  • Evin inşaat durumu: Almak istediğiniz ev için konut kredisi başvurusu yapacaksanız o evin inşaatının yüzde 80’inin bitmiş vaziyette olması gerekmektedir. Henüz inşaatı tamamlanmamış ev için kredi başvurusu yaptığınızda eğer konut projesiyle alakalı o bankanın bir anlaşması mevcutsa o durumda konut kredisi almanız mümkün olabilir.

Ev alma kredisi ve faiz oranları bu süreçte en önemli rolü oynamaktadır. Bu yüzden müşteriler bankaların faiz oranlarına göre kıyaslama yapmaktadırlar. Bazı bankaların ev alma kredisi için faiz oranları şöyledir:

  • ING Bank konut kredisi için yüzde 1,14 faiz oranı vardır.
  • Türkiye İş Bankası ev kredisi kampanyası kapsamında faiz oranı yüzde 1,15’tir
  • Akbank konut kredisi için faiz oranı yüzde 1,19’dur.
  • Garanti BBVA kiracıya mortgage kapsamında verdiği konut kredisi için faiz oranı yüzde 1,27’dir.
  • TEB konut kredisi için faiz oranı yüzde 1,29’dur.
  • Yapı Kredi bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1,45’tir.
EV ALMA KREDİSİ VE FAİZ ORANLARI