Eşten Habersiz Kredi Çekmek Boşanma Sebebi

Evlilik eşlerinin birbirine söz vermesiyle başlar ancak evliliklerin çoğunda bu söz tutulamaz. Yine çoğu evlilik boşanma ile son bulur. Boşanma sebeplerinden bazıları eşe hakaret, darp, ya da aldatma konularıdır. Ancak şimdi boşanma sebeplerine yeni bir tanesi daha eklenmiş durumdadır. Buda eşlerden birinin diğer eşin güvenini sarsacak hareketidir.

Gerçekleşen olayda bir eş diğer eşinden habersiz kredi çekmiş ve bu durum daha sonra anlaşılmıştır. Eşlerden biri mağdur olan taraf bu sebebe dayanarak boşanma davası açmıştır. Bu emsali olmayan kararda hâkim evli çiftin evliliklerinin bitmesine karar vermiştir. Taraf olan kadın eşinden bu konuya dair maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakkını da almıştır.

Neden Boşanma Sebebi

Eşten habersiz kredi çekmenin boşanma sebebi olarak sayılmasın bazı nedenleri vardır. Bunlardan bir tanesi evliliğin temelini sarsacak miktarda borç altına girilmiş olması durumu ve diğer eşin bundan haberdar olmamasıdır. Eşlerden biri istemediği bir kişiden diğer eşinin kredi çekmesi ya da istemediği işi yapması yine boşanma sebebi olarak sayılmıştır.

Burada en büyük kusur evliliği sarsacak olan borcun diğer eşten gizli bir şekilde çekilmiş olmasıdır. O yüzden eşlerden habersiz işlerin yapılmasına habersiz kredi çekimi de eklenerek boşanma sebepleri arasına girmiştir. Çünkü ilk olarak habersiz bir iş yaptığınız için eşinizin size olan güveni ortadan kalkmış ve evliliğin sürmesinde ki anlam yok olmuş sayılır.

Habersiz Kredi de Eşin Hakkı

Habersiz kredi çekme işlemi gerçekleştiğinde habersiz olan eş boşanma davası açma hakkına sahip olur. Ayrıca güveni sarsılan taraf ve karşı taraf karşılıklı itiraflarda bulunma hakkına sahiptirler. Bunun yanında hâkim iki kısmı da dinler ve ona göre bir karara varır. Hâkimin boşanmaya karar vermesiyle haklı taraf diğer taraftan maddi ve manevi tazminat isteyebilir.

Ancak maddi tazminat haklı görülüp verilebilirken manevi tazminat için kusurlu tarafın incelenmesi ve mağdura karşı saldırı şeklinde bir durumunun olup olmadığı sonucunda verilebilir. Yani manevi tazminat için bir kanıt, görgü tanığı bulunması gerekir. Çünkü manevi tazminat manevi durumun yıkımı nedeni ile verilebilir.

Eşten Habersiz Kredi Çekmek Boşanma Sebebi