Engelliye 65 Bin Lira Hibe İçin Dosya Nasıl Doldurulur?

Engelliye hibe programı başladı, bu program 17 Temmuz tarihine kadar geçerli olacak. Bu süre zarfında engelli hibe programından istifade edebilmek için, KOSGEB iş planına benzer bir iş planı dosyasını, İş Kur duyuru bölümünden indirerek doldurmak gerekiyor. Bu iş planının doldurulması bilgi gerektiriyor. Kurulacak iş için devlet, engelliye 65 bin TL hibe verdiğinden, binlerce engelli bu hibeye başvuracak. O nedenle iyi bir plan hazırlamak şart. En iyi iş planı kabul göreceği için, rakiplerinizi de göz önüne alarak, ayrıntılı bir iş dosyası hazırlamanız gerekiyor.

Engelliye Kendi İşini Kurma Projesi

Engelliye hibe desteğinden yararlanmak için, indirilen bu dosyanın detaylı olarak doldurulması isteniyor. Başvuracak engelli kişinin adı soyadı ve proje adı ile başlayan dosyada iş hakkında bilgi vermeniz isteniyor. Başlangıçta başvuracak engellinin tüm kimlik bilgileri, ikametgah yer email gibi bilgileri tabloya yazılacak ve imzalanacak.

Engelliye Hibe Programı

Engelliye hibe programından yararlanmak ve 65 bin lira almak için, projenin tasarım ve uygulama kapasitesinin ( 60 puan) bilgilerinin tam doldurulması gerekiyor. Proje amacı net olarak açıklanmalıdır. 300 kelimelik bir yazı ile doğru ifade edilirse, 15 puan verilir. Ardından işinizle ilgili iletişim kurduğunuz kurumlar ve kuruluşlara dair 200 kelimelik bilgi verdiğinizde, 10 puan da buradan kazanırsınız. Projenin konusu ( faaliyet alanı) projenin riskleri ve alınacak izinler hakkında 500 kelimelik bilgi vermeniz halinde 10 puan daha alacaksınız. Projenizden beklenen sonuçları, hedeflerinizi şirketin 1 yıllık 3 yıllık 5 yıllık projeksiyonlarını net olarak açıklarsanız 300 kelimelik açıklama için 5 puan da buradan alırsınız.

KOSGEB Hibe Projeleri

Bu tür projelerde ve tüm KOSGEB hibe projelerinde, en çok dikkat edilen nokta, istihdama ne katacağınızdır. İşletmenizi hibe desteği ile kurduktan sonra, gelişim sürecinde kaç kişiye istihdam sağlayacağınızı da vurgulamanız lazımdır. Aksi halde 20 puan kazanamazsınız ve projeniz reddedilebilir. Son olarak da 200 kelime ile ifade etmeniz gereken bir bölüm daha var: şirketinizin yıllarca ayakta duracağı yönünde sağlam veriler ortaya koymalısınız. Yani şirketi kurup ertesi yıl iflas bayrağı çekemezsiniz.

Engelliye 65.000 TL Hibe

Engelliye 65.000 TL Hibe verilmesinin amacı bu değildir. Amaç uzun yıllar ayakta kalabilecek, gittikçe büyüyebilecek bir işletme açmanızdır. Dahası birinci yıldan sonra devlet desteği geri çekildiğinde, işletmenin kendi kendine ayakta kalabileceğine, komisyonu inandırmanız gerekiyor. Bazı işler ilk 6 ayda kendini toparlar ki bunlar seri üretim- imalat işletmeleridir. Bazıları da hizmet sektörü olarak çok yavaş gelişir. Mesela kuaför, cafe, büfe gibi sektörler yıllarca gelişmeyebilir. İş planında sürdürülebilirliği iyi derecede ifade edip destekleyebilirsiniz, 10 puan da buradan kazanma şansınız olur. Tüm değerlendirme 60 puan üzerinden yapılır. Bu programa başvuracak engelli girişimcinin, başvuru esnasında faaliyette olan bir işletmesinin olmaması gerekiyor. Başvurular için İŞKUR merkezlerine gidilmesi gereklidir.

Engelliye 65 Bin Lira Hibe İçin Dosya Nasıl Doldurulur?