En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Mevduat hesabı, birikimlerini değerlendirmek isteyen tüketiciler açısından risk içermemesi nedeniyle güvenilir olmasından dolayı çok tercih edilen bir yatırım yöntemidir. Kamu ve özel bankalar tarafından sunulan yatırım aracı olan mevduat hesabını açmadan önce en yüksek faiz veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmak daha fazla gelir elde edebilmek açısından önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bankaların güncel faiz oranlarını araştırmak ve vadeli hesap açma şartları hakkında da bilgi sahibi olarak işlemlere başlamak süreci hızlandırmakta ve dolayısıyla daha fazla faiz kazanılmasını sağlamaktadır.

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabı, bankalar tarafından ücretsiz olarak açılan ve bankaların kendine özel belirlediği faiz oranlarına göre kazanç sağlayan bir hesap türüdür. Yani mevduat hesabı üzerinden banka yatırılan parayı değerlendirerek, faiz sayesinde kazanç sağlamaktadır. Bankalar tarafından mevduat hesabı faiz oranları yıllık olarak hesaplanırken, tüketici parasını günlük, aylık ya da yıllık vade seçenekleri ile değerlendirebilmektedir.

Bankaların şubelerinden açılan hesaplar mevduat hesabı adını alırken, artık bankalar internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden pratik bir şekilde hesap açma fırsatı tanımaktadır. Hatta mevduat hesabına göre daha fazla faiz getirisi sağlayan ve e-vadeli mevduat hesabı adı verilen hesap daha fazla gelir elde edilmesine neden olmaktadır.

e-vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Bankaların şubelerine gitmeden vadeli mevduat hesabı açabilmek için öncelikle bankada vadesiz TL hesabına sahip olunması gerekmektedir. Daha sonra bankaya ait olan internet bankacılığı adresine ya da bankanın mobil uygulaması telefona indirilerek T.C Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. Hesaba giriş sonrasında ‘’Hesaplar’’ menüsünde bulunan ‘’Hesap Açma’’ butonuna tıklanarak ‘’e-vadeli Mevduat Hesabı’’ adımları takip edilerek hesabın aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Hesap aktif hale geldikten sonra vade süresi belirlenerek kazanç sağlanmaya başlanmaktadır.

En Yüksek Faiz Veren Kamu Bankaları

Yatırım yapmak için şayet vadeli mevduat hesabı yatırım aracı olarak seçildiyse ve kamu bankaları ile çalışılmak isteniyorsa, en yüksek faiz veren kamu bankaları ile ilgili güncel bilgiler aşağıda verilmektedir.

Vakıfbank, kamu bankaları arasında en yüksek faiz veren banka olarak öne çıkmaktadır ve 32 günlük mevduat faiz oranı % 13,75 olarak belirlenmiştir. Vakıfbank’ı % 12.00 günlük mevduat faiz oranı ile Ziraat Bankası izlemekte olup, en az mevduat faizi veren kamu bankası ise % 11.50 faiz oranı ile Halkbank olarak karşımıza çıkmaktadır.

En Yüksek Faiz Veren Özel Bankalar

En yüksek faiz veren özel bankalar araştırıldığında % 15.50 oranında 32 günlük mevduat faiz oranı ile Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve Odeabank ING Bank liderliği üstlenirken; % 15.00 32 günlük mevduat faiz oranı ile ING Bank ikinci sırada yer almaktadır.

Diğer özel bankaların 32 günlük mevduat faiz oranı incelendiğinde ise,

 • Fibabank % 14.00,
 • Alternatif Bank % 14.00,
 • Burgan Bank % 14.00,
 • ICBC Bank % 13.70,
 • HSBC % 13.25,
 • Enpara ile QNB % 13.00,
 • Şekerbank % 12.25,
 • Denizbank %11.50,
 • Yapı Kredi % 11.00,
 • Akbank % 10.50,
 • Türkiye İş Bankası % 10.00,
 • Garanti BBVA % 10.00 oranında vadeli mevduat faizi verdiği görülmektedir.
En Yüksek Faiz Veren Bankalar