En Düşük Komisyon Alan Aracı Kurumlar

Hisse senedi yatırımcıların en dikkat ettiği konulardan biri de komisyon masraflardır. Bu aşamada düşük komisyon alan bir aracı kurum ile çalışmak, düşük komisyon alan bir aracı kurum bulmak büyük önem arz etmektedir. Ancak aracı kurum seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

İşlem yapmak istediğiniz aracı kurumun yasal olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için SPK’dan onay alması gerekmektedir. Hisse senedi alım satımına aracılık edecek kurumun komisyon oranlarını dikkate almalısınız. Seçeceğiniz aracı kurumun alım satım panelinde biz sunmuş olduğu teknik analiz, derinlikli hisse ekranı gibi özelliklere sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Firma hakkında ki olumlu olumsuz yorumları dikkate almalısınız.

Aracı kurum komisyon oranları 2020

A1 Capital Menkul Değerler

Özel bir aracı kurum olan A1 Capital, hisse senedi alımlarında on binde 4 komisyon uygulamaktadır.

Ahlatçı Yatırım

Ahlatçı Yatırım da toplam onbinde 1 oranında komisyon uygulamaktadır. En az komisyon alan aracı kurumdur.

ALB Menkul Değerler

Özel bir aracı kurum olan ALB Menkul Değerler de, on binde 2 komisyon almaktadır.

Deniz Yatırım Menkul Değerler A,Ş

Deni yatırım da yine en az komisyon alan aracı kurumlardan biridir. Aldığı toplam komisyon oranı on binde 10’dir.

Finans Yatırım Menkul Değerler

Finans Yatırım’da on binde 15 komisyon almaktadır.

Ziraat Yatırım Borsa

Bizzat benim de çalıştığım aracı kurum onbinde 15 komisyon almaktadır. Komisyon indirimleri otomatik olarak yansımaktadır. Ziraat Yatırım‘ın kendi belirlemiş olduğu hacim kotasını doldurduğunuzda komisyon oranınız düşecektir.

Halk Yatırım

Halk Yatırım’da hesap açabilmek için Halkbank müşterisi olmanız gerekiyor. Halkbank müşterileri kendilerine özel onbinde 15’lik komisyon oranından faydalanabilirler. İşlem hacminizi yükselttikten sonra komisyon oranınızı on binde 5’e kadar düşürebilirsiniz.

Komisyon Oranları Değişebiliyor Mu ?

Aracı kurumlar portföy büyüklüğüne göre farklı komisyon oranları uygulayabilir. Mevduatınız büyükse belirtilen tabela faiz oranından daha düşük komisyon ödeyebilirsiniz. Örneğin aylık bazda 50 bin TL işlem hacmi yapan bir borsa spekülatörü ile, 1 milyon TL hacim yapabilen spekülatörün ödeyeceği komisyon oranları daha az olacaktır.

Daha Az Komsiyon Ödemek İçin Ne Yapılabilir ?

Aracı kurumlara ödeyeceğiniz komisyon masrafını azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır. Bunlardan ilki aracı kurumun müşteri hizmetlerini arayarak komisyon indirimi talep etmenizdir. Aracı kurum kararını vermeden önce sizin son 1 ay veya son 3 ay hacminizi kontrol edecektir. Eğer hacminiz komisyon indirimi için yeterli değilse olumsuz yanıt alırsınız.

Olumsuz yanıt aldıysanız yapacağınız tek şey, daha fazla hisse senedi alım satımı yapmaktır. Böylece hacminizi yükseltip daha fazla komisyon indirimi alabilirsiniz.

Komisyonsuz İşlem Yapmak Mümkün Mü ?

Çok yüksek mevduat sahibiyseniz sıfır veya sıfıra yakın komisyonla işlem yapabilirsiniz. Ancak bunun için tanınan bir yatırımcı yani büyük balık olmanız gerekiyor.

En Düşük Komisyon Alan Aracı Kurumlar