En Çok Kiraya Ve Gıdaya Para Harcıyoruz

Aldığı maaş ve geçim kaynağı ne olursa olsun, insanların en çok harcama yaptıkları ihtiyaçları gıdadır. Gıdalar, yaşama devam etmek için gerekli olan bedeni ihtiyaçların yanı sıra, keyif verici ve lezzetli oldukları için tercih ediliyor. Sadece yemek yemeyi sevenler değil, sevmeyenler de en çok gıdaya para harcıyor. Gıda üzerine yapılan harcama bazen hemen hemen faturaların toplam parasıyla eşit olabiliyor. Bu da bütçeyi baya bir zora sokuyor.

 Neden Herkes Gıdaya Harcama Yapar?

Yemek yemeyi sevmeyenlerin bile vazgeçemediği gıdalar vardır. Ev hanımı ve evde yemek yemeyi sevenler, mutfakta yemeklik malzemelere daha çok önem verirler. Fakat ev yemeği veya yemek sevmeyenler de gıda üzerine çok harcama yapıyor. Bunun sebebi de fast food tüketimidir. Hazır gıdaların, abur cubur diye tabir edilen çikolata, bisküvi, cips, kola vb gıdaların yaygınlaştığı bu zamanda, insanlar yarışırcasına alışveriş yapar oldular.

Sanki bağımlıymış gibi vazgeçilmeyen hazır gıdalar, neredeyse alınan aylığın çeyreğini kaplıyor. İnsanlar salça almak için markete gittiklerinde, gözüne takılan, yeni çıkmış bisküvi, arkadaşında gördüğü ve sürekli adını duyduğu içecek veya yiyeceği es geçemiyor. İnsanlar sadece sevdikleri için değil, biraz da keşfetmek ve her yeni çıkanın tadına bakmak, haberdar olmak için alışveriş yapabiliyorlar. 

İnsanın Belini Büken Kiralar

Ev almanın zor olduğu bu dönemlerde insanlar mecburen kira da oturuyor. Bütçe yetersizliğinden dolayı kirada oturan insanlar, bunun bütçelerini daha fazla zorladığını fark ediyor. Aybaşı geldiğinde kiraya ayrılan para, insanın içini huzursuz etmeye yetiyor. Önceden kira için ayrılan para bu kadar insana dokunmazken, hızla artan fiyatlar maaşın büyük bir bölümünü işgal eder oldular.

Bu yüzden artık lüks bir yaşama imkân bulamazken, insanlar istediği gibi de harcama yapamaz oldular. Kiralar gitgide insanların belini bükmeye ve bundan şikâyete zorlar oldu. İnsanlar hem kiradan bunalırlarken hem de çare aramak isteseler de bu sıkıntıdan kurtulacak imkân  bulamaz oldular. Kira ve gıda üzerine bolca harcama yapan birisinin ev almak için pek de imkânı olmaz herhalde. 

En Çok Kiraya Ve Gıdaya Para Harcıyoruz