Eft Nasıl İptal Edilir?

Aynı banka şubeleri arasında farklı bir isme, şahsa ya da kendi hesabına para göndermek için havale para transferi işlemleri kullanılırken, farklı bankalardaki isimlere ya da şahıslara ait hesaplara para transferi yapmak için Eft sistemi tercih edilmektedir. EFT transferi yapmak isteyen kişiler, sadece mesai saatleri içerisinde işlem talebi oluşturabilir ve bakiyesini karşı banka hesabına aktarabilir. Mesai saatlerinde gönderilen Eft işlemleri, doğrudan karşı hesaba aktarım gerçekleştirdiği için iptal talebi oluşturma süresi oldukça kısıtlıdır.

Eft İşlemleri İptal Edilir Mi?

Mesai saatleri içerisinde karşı tarafa gönderilmek için talimat verilen Eft işlemleri, en geç 20 dakika içerisinde tamamlanacaktır. Eft işlemlerinin yanlış kişi adına yapılması ya da yanlış tutarda gönderim talebi oluşturulması gibi durumlarda, bakiye karşı hesaba aktarıldıktan sonra geri alınamaz ve iptal hakkından men edilir. Sadece banka kaynaklı hatalar için Eft işleminin iptali talep edilmektedir. Eft kapsamında gönderilen bakiye karşı hesaba geçmediğinde, gönderim için müşteri hizmetleri üzerinden iptal talebi oluşturulabilir. Eft işlemlerinin sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesi için IBAN numarası, hesap sahiplerinin kimlik bilgileri ve gönderim yapılmak istenen hesap detaylarına dikkat edilmelidir. İleri tarihli gönderimler için erken talimat oluşturulduğunda, mesai saatine girmeden önce, Eft işlemi için iptal talebi oluşturulabilir.

Eft İşlemlerinde Saat Sınırlaması Var Mıdır?

EFT işlemleri için belirlenen saat sınırlamaları, bankalara göre ortalama yarım saat fark gösterebilir. Bankaların açılış ve kapanış saatleri birbirinden farklı olduğundan, Eft saatlerinde kısa süreli farklar görülebilir. EFT saatlerinin dışında yapılan işlemler, bir sonraki güne ertelenmekte ve gecikmeli EFT olarak değerlendirilmektedir. Eft işlemleri için genellikle sabah saat 09.00 ila akşam 17.00 aralığında talimat alınmaktadır. 16.30 sonrasında yapılan tüm Eft talepleri, ertelemeli Eft olarak nitelendirilmekte ve bir sonraki mesai başlangıcında işleme koyulmaktadır. Sadece hafta içi ve mesai saatleri içerisinde kullanıma sunulan Eft işlemleri, mesai saati dolduktan sonra erişime kapatılmaktadır. Hafta sonları, mesai saati bitimi, milli bayramlar, dini bayramlar ve resmi tatillerde, Eft işlemleri için gecikmeli talep oluşturulabilir.

Eft İşlemi Nasıl Yapılır?

Eft para transferi adına talimat oluşturmak için bankaların şubelerinden doğrudan işlem yapılabilir ya da alternatif bankacılık kanallarından bir tanesi kullanılabilir. Alternatif bankacılık kanalları, müşteri hizmetleri, banka şubeleri ve bankalara ait ATM cihazları üzerinden, Eft işlemleri için talimat oluşturulabilir. Transfer gerçekleştirilmek istenen banka adı ve hesap IBAN numarası girildikten sonra, gönderim yapılmak istenen bakiye belirlenmeli ve Eft talimatı onaylanmalıdır. Gönderim yapmadan önce, Eft açıklama bölümüne transfer türünün belirtilmesi faydalı olacaktır. Gönderim yapılmak istenen bakiye seçildikten sonra, işlem onayı verilmesi yeterlidir. İşlemler onaylandıktan sonra, mesai saati içinde olmasına bağlı olarak ortalama 20 dakika içerisinde transfer işlemi tamamlanacaktır.

Eft Nasıl İptal Edilir?