Dövize Endeksli Kredi Nedir Nasıl Alınır ?

Dövize endeksli kredi, firmaların kullanacağı krediyi dövize endeksleyerek kullandırılan kredi tipidir. Yüksek miktarda döviz geliri olan firmalar dövize endeksli kredi alarak yüksek faiz yükünden kurtulurlar. Borcunuz döviz cininden olmakla beraber, ödemeleriniz döviz ile veya TL ile yapmanıza olanak sağlanır. Döviz ile ödeme yapmak için ihracat yapıyor olmanız gerekmektedir. Firma olarak eğer döviz kurunun yükseleceğini düşünmüyorsanız, döviz endesli kredi kullanmanız çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Döviz kredisi kullanmak için ihracat yaptığınıza dair taahhüdname gereklidir. Dövize endeksli kredilerde kur riski bulunmaktadır. Örneğin 100 bin dolarlık bir kredi aldınız diyelim. Bu kredinin TL borcu 600 bin TL olsun, siz bu borcun yarısını ödediniz 300 bin TL borcunuz kaldı. Dolar 6,00’dan 12,00’a yükselirse ödediğiniz 300 bin TL boşa gidecek yeniden 600 bin TL ödemeniz gerekecektir.

Döviz kredilerinin aylık taksitleri ödenirken kur farkı alınmaktadır. Örneğin bu ay ödemeniz gereken taksit tutarı 1,000 dolar idi ve siz de 6,000 TL ödeme yaptınız bir sonraki ay 1,000 dolar 6,500 TL ediyorsa 500 TL kur farkı ödersiniz. Yani sürekli olarak 6,000 TL taksit ödeme gibi bir olay yoktur. Ayrıca tüm bunlara ek olarak bir de faiz ödemesi yaparsınız yani ana para ödemeniz aylık 900 dolar ise 100 dolar da faiz ödersiniz. Tabi bu bankaya göre değişkenlik gösterir.

Tavsiye olarak kesinlikle kurun yükseleceğinin beklendiği bir dönemde döviz kredisi kullanmayın. Döviz çok fazla yükseldi ise, işte o zaman döviz kredisi almak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Bankalar Yabancı Para Kredilerine Ne Kadar Faiz Uyguluyor ?

Döviz endeksli kredi için uygulanan faiz oranları bankadan bankaya göre değişebilmektedir. Hatta kredi notunuz çok iyiyse kısa vadeli bir krediden faiz dahi almayabilirler. Ancak genel olarak uygulanan faiz oranları kredi notuna göre %3 ile %15 arasında değişmektedir. Belirtilen oranlar yıllık faiz oranlarıdır.

Kimler Dövize Endeksli Kredi Almalıdır ?

Dövize endeksli kredinin uygun olduğu firmalar, gelirlerinin %50’den fazlasının döviz bazlı olduğu firmalardır. Yani sadece ihracat yapan firmalar döviz endeksli kredi alabilir.

Dövize Endeksli Kredinin Avantajları

Bildiğiniz üzere son bir yıldır döviz kurunda ciddi bir hareketlilik olmadı. Geçen sene bugün döviz kredisi alan biri %6 faizle krediyi aldığını varsayacak olursak, döviz bazında da TL bazında da %6 faiz ödemiş oldu. Krediyi TL bazlı alsa idi, muhtemelen en az %30 faiz ödeyecekti. Dövizin yıl içerisindeki gidişatını tahmin edebiliyorsanız döviz kredisi düşük faizli kredi imkanı sunar.

Dövize Endeksli Kredi Dezavantajları ?

Dövize endeksli kredilerin en büyük dezavantajı kur farkıdır. Yine örnekler üzerinden gidecek olursak, 2018 yılıının başında 10 bin dolar kredi alan bir firma, yıl sonu %8 ortalama faiz ile, 10,800 dolar ödeme yaptı. Buraya kadar herhangi bir sorun yok gibi gözükse de 10 bin dolarlık kredi aldığında kur 3,70’di. Yani bu firma 37 bin TL kredi almış oldu, ancak bir yılda neredeyse iki katına yaklaşık 65 bin TL olarak kredi borcunu geri ödemek zorunda kaldı ve muhtemelen çektiği kredi nedeniyle çok zarar etti. Bu sadece basit ve küçük bir örnekti, 1 milyon dolar kredi çeken bir firmanın zararının 3 milyon TL’den fazla olduğunu unutmayalım.