Daha Fazla Para Biriktirmek İçin Denemeniz Gereken 8 Yol

Para biriktirmek, geleceğimizi garanti altına almak ve acil durumları daha iyi yönetebilmek için gerekli olan bir şeydir, ancak elde ettiğimiz gelir fazla para biriktirmek veya biriktirdiğimiz para miktarını artırmak için bize yeterli bir fırsat sunmayabilir. Bu gibi durumlarda daha fazla para kazanmadan daha fazla para biriktirmek için deneyebileceğiniz bazı yollar mevcuttur. İşte daha fazla para biriktirmek için deneyebileceğiniz 8 yol.

Kendinize Ödeme Yapın

Ay sonunda banka hesabında kalan parayı birikim hesabınıza yollamak yerine günlük olarak kendinize ödeme yapmaya başlayın. Örnek olarak, ayda 500 TL birikim yapıyorsanız, kendinize günde 20 TL ödeme yapmaya başlayın, bu şekilde hem daha fazla para biriktirmiş olabilir hem de günlük kendinize ödemeniz gereken tutar çok az olduğu için stres yapmadan para biriktirebilirsiniz.

Ödemelerinizi Kısın

Her ay faturalara ve diğer bilumum giderlere ne kadar ödeme yaptığınızın farkında mısınız? Bunun farkında olmanız para biriktirmek için çok önemli, bazen hiç kullanmadığınız bir televizyon veya internet aboneliği için fatura ödüyor olabilirsiniz, ya da tüm bunların dışında Netflix ve spotify gibi uygulamalara para ödüyor ancak ayda bir iki kez kullanıyor olabilirsin, bu gibi durumlarda tüm bunlara ödeme yapmak yerine bu abonelikleri iptal edin ya da başka bir arkadaşınızla paylaşın, bu şekilde ödemelerinizi kısarak daha fazla para biriktirebilirsiniz.

Kış Aylarında Doğalgaz Derecesinden Tasarruf Edin

Doğalgaz faturası herkese çok geliyor biliyoruz, peki yüksek doğalgaz faturasından nasıl tasarruf edebilirsiniz?

Evde bulunan kombinizde peteklerde dolaşan suyun kaç derece sıcaklıkta olduğu gösterilir. Peteklere yayılan sıcak su, ateşle ısınır ve ısınan sıcak su tüm petekleri dolaşır ve tekrar ısıtıcı kombiye geri döner. Bu ateşi çıkartmak için de bir enerji gerekir, bu enerji için doğalgaz kullanılır. Eğer peteklerde dolaşan suyun çok sıcak olmasını ister ve evi hızlıca soğutmasını isterseniz, doğal olarak peteklerde dolaşan su, çabuk soğuyacak ve onu ısıtmak için çok fazla enerji gerekecektir.

Doğalgaz kombinizde sıcaklığı 10 derece düşüğe ayarlarsanız, yüzde 5 daha az doğalgaz enerjisi kullanılacaktır. Yani, 30 derecede yanan bir doğalgaz kombisi ile 60 derecede yanan doğalgaz kombisi arasında çok ciddi enerji farkları bulunabilir. Eğer doğalgaz kombiniz hep 40 derecede yanıyorsa, bunu 30 dereceye düşürmek, doğalgaz faturasında en az 15 TL en çok 30 TL tasarruf etmenizi sağlayabilmektedir. Bu şekilde sizlerde daha fazla para biriktirebilirsiniz.

Ulaşım Giderlerinizi Kısın

İşten eve veya evden işe mesafeniz 3 kilometreden az ise, toplu taşıma yerine yürüme yöntemini kullanabilirsiniz. Standart bir İstanbul vatandaşı toplu taşıma hizmetleri için yılda 2,500 TL ödüyor. Sizlerde işten eve ve evden işe yürüyerek yılda 2,500 TL’yi kurutabilir ve bunu tasarruf hesabınıza aktarabilirsiniz. Eğer mesafe 20 kilometreden az ise, bisiklet ile gidip gelebilir ve yine büyük bir maliyetten kurtulabilirsiniz.

Evde Yemek Yiyin

Yemeklerinizi evde yemenin yılda 10 bin TL’ye kadar bir miktarda tasarruf sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Yemeklerinizi evde yiyerek sizlerde yılda 10 bin TL’ye varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Dışarıda Kahve İçmeyi Bırakın

Haftada iki gün dışarıda içtiğiniz bir kahve, size yılda 1,700 TL’ye mal olabilir. Kahvenizi evde içerek yıllık 1,700 TL’ye varan tasarruf sağlama imkanına sahip olabilirsiniz. Bu şekilde 1,700 TL’yi her yıl tasarruf hesabına aktarabilir ve daha fazla para biriktirmek için önemli bir adım atmış olabilirsiniz.

Daha Fazla Para Biriktirmek İçin Denemeniz Gereken 8 Yol