Çalışan Annelere 650 TL Destek Devletten

Çalışan Annelere 650 TL Destek Devletten

Aile Bakanlığının yeni projesi çalışan anneleri yakından ilgilendiriyor. Bu projeye göre sıfır-60 aylık çocuk sahibi olan aynı zamanda sigortalı olarak çalışan annelere 2 yıl sürecek olan mali bir destek verilecek. Bu destek programına göre, anneler 0-60 aylık çocukları için devletten ek olarak 650 TL civarında bir aylık alacaklar ve bu maaş 24 ay boyunca sürecek.

Bu Proje Kadın istihdamının Önünü Açacak

Sigortalı olarak çalışan annelerin istihdamını arttırmaya yönelik olan bu çalışma ile şu anda on bin 250 tane çalışan annenin sayıları artacak. Çocuklarını, çalışmak zorunda oldukları için kreşe bırakan annelere ayda 650 TL desteğin kaynağı Avrupa Birliği ve Aile Bakanlığı ile beraber olarak ortak sağlanacak. Bu maaştan yararlanmak isteyen kadınlar, internet üzerinden 15 Ekim 2019 tarihine kadar kayıt yaptırabilecekler. Kayıtlar saat 14.00’te kapanacak.

Ne Kadar Destek Verilecek

Bu projenin hayata geçirilmesi ile beraber toplamda 169 milyon TL harcanmış olacak. Sigortalı maaş alan ve çocuklarını kreşe bırakan annelere özel olarak bu yardım yapılacak. Aile Bakanının açıklamasına göre kadınların istihdamının önü açılırken daha güçlü bir aile yapısı oluşturulacak. Ek olarak mali yardım talebinde bulunacak 13 bin anne, tek seferlik olmak üzere, 100 Avro kırtasiye desteği de alacak.

Başvurular Nasıl Yapılacak

Bu şartları sağlayan anneler şu linke tıklayarak e-devlet üzerinden giriş yaparak başvuruda bulunabilirler. Yarın öğleden sonra saat 2’de başvuru süresi bitecek. Bu tür projelerin daha da geliştirileceği bakan Selçuk tarafından dile getirildi. Daha güçlü bir aile yapısının idame edilmesi, küçük çocuklu annelerin sigortalı olarak çalışmasının kolaylaştırılması hedefler arasında bulunuyor.