Borsaya Yatırım Yapmak

Borsa, hisse senetlerinin ve aynı zamanda çeşitli emtia ve menkul kıymetlerin alınıp satıldığı bir platformdur. Kripto paralar, hisse senetleri ve çeşitli menkul kıymetlerin bulunduğu bu piyasada yatırım yapmayı herkes isteyebilir. Borsaya yatırım yapmak herkes için uygun olan bir yatırım değildir, çünkü borsa yatırımı çok fazla risk içeren bir yatırım aracıdır, anapara ve sermaye kaybı ihtimali bulunduğundan dolayı buna göre hareket etmeniz gerekecektir. Borsa yatırımları genelde risk profili yüksek olan bireylere tavsiye edilmektedir, bu nedenle sizin risk profiliniz borsa yatırımına uygun değilse bunu öğrenmek için internet üzerinden yatırımcı risk seviye tespit formunu doldurmanız gerekmektedir.

Hangi Hisse Senetlerini Almalı?

Yatırım tavsiyesi, lisans sahibi olmayan kişilerce verilemiyor bu nedenle bizlerde sizlere yatırım tavsiyesi veremeyeceğiz. Ancak borsada hangi tip hisselere bakmalı veya hangi tip hisselerden uzak durmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Borsa’da hisse senetleri A, B, C, D gibi çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. C ve D grubu hisse senetleri yüksek riskli iken, A ve B grubu hisse senetleri ise en düşük riske sahip olan büyük firmaların olduğu hisse senetleridir. Borsaya yatırım yapmaya karar verdiyseniz, bunun gibi volalitesi yüksek olan kağıtları tercih etmelisiniz.

 1. A Sınıfı Şirket ve Hisseler
 2. B Sınıfı Şirket ve Hisseler
 3. C Sınıfı Şirket ve Hisseler
 4. D Sınıfı Şirket ve Hisseler

A Sınıfı Hisseler

Borsa’da yatırım yapmak isteyeceğiniz hisse senetleri mutlaka bunlar olmalı, bildiğiniz gibi borsada listelenen hisse senetleri, piyasa büyüklüklerine göre çeşitli riskler taşıyabilir. A grubu hisseler genelde piyasa değeri 1 milyar TL’den fazla olan ve yüksek işlem hacmine sahip olan hisselerdir

B Sınıfı Hisseler

B Sınıfı hisseler de yine piyasa değeri 500 milyon TL’den fazla olan hisse senetleridir, yüksek volaliteye sahip olan bu hisseler, çok riskli değillerdir ve borsaya yatırım yapmak için tercih edilebilecek hisselerden biridir.

C Sınıfı Hisseler

Genelde piyasa değeri 50 milyon TL ile 500 milyon TL arasındaki zayıf şirket ve hisse senetlerinden oluşmaktadır. Söz konusu bu hisse senetleri, yüksek riskli olabileceğinden dolayı çok yüksek sermayelerle yatırım yapmanız tavsiye edilmez, ancak yatırım yaptığınız şirketin geleceğinden eminseniz ve milyar TL değerlere sahip olabileceğinden eminseniz C sınıfı hisselere de yatırım yapabilirsiniz.

D Sınıfı Hisseler

D sınıfı hisseler genelde borsaya yeni arz etmiş ve piyasa değeri 50 milyon TL’den az olan hisse senetlerinden oluşmaktadır. Bu şirketler en yüksek risk grubunda olan hisse senetleridir. Yatırım yaparken, başka yatırımcılar tarafından sermayeniz manipüle edilebilir bu nedenle dikkatli yatırım yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

 Borsaya Başlamak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekmektedir?

Borsaya yatırım yapmak için gerekli bir sermaye yoktur, dilediğiniz para ile yatırım yapmaya başlayabilirsiniz, ancak bu konuda önemli olan husus şudur ki, yatırım yaptığınız para dışında da acil durum fonu olarak adlandırılan yedek sermaye bulundurmaya özen göstermelisiniz, çünkü yedek sermayenin olmaması sizi gerçekten ciddi sorunlarla baş başa bırakabilir. Yedek sermayeniz olduğunda hem acil durumlar için hisse senetlerinizi satmanız gerekmez hem de olası fiyat düşüklüklerinde veya yatırım fırsatlarında yeniden yatırım yapabilecek paranız olabilir.

Borsaya Yatırım Yapmanın Avantajları

Borsaya yatırım yapmanın çok fazla avantajı bulunur, aynı zamanda pek çok dezavantaj da. Peki borsaya yatırım yapmak hangi avantaj ve riskleri ihtiva eder.

 1. Dünyanın hiçbir yatırım aracında elde edemeyeceğiniz kadar yüksek getiri elde etme imkânı bulursunuz.
 2. Acil durumlarda gayrimenkul olan bir kıymeti satmak için bütün portföyü boşaltmanız gerekir, ancak borsada ihtiyacınız olan kadar hisseyi satıp nakde çevirebilirsiniz.
 3. 500 bin TL’lik bir eviniz olduğunda ve acilen paraya ihtiyacınız olduğunda evi satıp nakde dönüştürürsünüz, borsa da ise 400 bin TL olduğu gibi durur ve 100 bin TL değerinde hisse senedini satıp şirket hisse senetlerinden çıkabilirsiniz.
 4. Şirketlerin elde ettiği karlardan pay alma hakkı verdiği için yıllık temettü geliri elde edersiniz.

Borsaya Yatırım Yapmak Dezavantajlar ve Riskler

 1. Riskli bir yatırım aracı olduğundan para kaybetme ihtimali bulunur.
 2. Faiz gibi sabit değil değişken getirili bir yatırım aracıdır.
 3. Çok değişken getirili olabildiğinden dolayı, 5-6 yıl zarardayken sadece birkaç ayda yüzde 300 kara geçmek gibi çok olağan dışı hareketlerde görebilirsiniz.
 4. Anında nakde dönüştürme imkânı vermeyebilir, anında nakde dönüştürme için zarar edebilirsiniz.
 5. Yatırım yaptığınız şirket veya holding zarar ettiği zaman sizde zarar etmiş olursunuz.
Borsaya Yatırım Yapmak