Bitcoin Halving Süreci Tamamlandı

Bitcoin Halving

Ülkemizde genel olarak sanal para tabiri dendiğinde karşımıza çıkan Bitcoin, kendi tarihi itibariyle halving yani yarılanma sürecini 11 Mayıs 2020 tarihi ile gerçekleştirdi.

Bitcoin’in tam olarak bir sanal paradan ziyade dijital para olarak tabir edilmesi daha anlam ifade edecektir. Çünkü teknolojisi olan bir paranın sanal üzerinden tabir edilmesi yanlış karşılanabilir. Bitcoin 11 Mayıs 2020 tarihi itibari ile gerçekleştirdiği yarılanma sürecini size biraz detay vererek anlatmak istiyorum.

Halving Mantığı Nedir

Bitcoin 21 milyon adet üretimi olacak bir dijital para olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dijital paranın üretimine madencilik deniyor. Madencilik tabiri biraz farkı gelse de Bitcoin Mining bir meslek olarak görülüyor. Klasik olacak ama Bitcoin Mining bizim ülkemizde bir mesleği geçin dolandırıcılık olarak da görülmektedir. Yarılanma tamamen Bitcoin’in geniş çapta değerine pozitif olarak yansıyan bir etken olarak da adlandırabiliriz. Bitcoin yarılanma süreçlerinden sonra her zaman değerlenmiştir. Bunun nedeni ise Bitcoin Mining yapan madencilerin çıkardıkları Bitcoin ödülü her yarılanma sürecinde yarıya düşmektedir. İlk halving sürecinde madenci ödülü blok başına 25 BTC idi, 2.halving de ise 12,5 BTC oldu. 11 Mayıs 2020 günü gerçekleşen halving sürecinde ise 6,25 BTC’ye gerilemiş oldu. Gerilemiş olarak gözükse de Bitcoin’in genel çerçevesinde değerine pozitif olarak yansıyacağını düşünen insanlar fazladır.

Halving Sonrası Neler Olmuştu

Bitcoin genel olarak yarılanma süreci sonrasında her zaman ani düşüşler yaşanmış olsa da zaman geçtikçe yükselen bir ivme yakalıyor. 2017 yılında 20.000$ seviyesine gelirken de aynı durumu yaşamıştı. 2015-2016 yılında ilk Bitcoin ile tanışan çoğu insan 20.000 dolar seviyesine geleceğini tahmin etmemiştir. Halving sonrası genel olarak yükseliş trendine giren Bitcoin’in diğer bir yarılanma süreci tam 4 yıl sonra yani 2024 yılında gerçekleşecek.  O sürece kadar ne kadar bir yükseliş ya da düşüş sürecini izliyor olmak keyif verici gerçekten.  Ama şu da kesinlikle unutulmamalıHalving her zaman fiyata olumlu yansıyacak diye bir şey yoktur.

Bitcoin Halving Süreci Tamamlandı