Banka Personel Alımı Nelere Dikkat Edilmeli 2020

Banka personel alımı her yıl gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz bir banka cenneti olduğundan ve bankalar genel olarak çok iyi paralar kazandıklarından eleman istihdam etme konusunda da ciddi bir pay sahibidirler. Her bir banka kendi ihtiyaçları doğrultusunda personel alımı yapmaktadır. Bankalarda çalışmak isteyenler her bankanın güncel internet sitelerini izleyerek iş alım ilanlarını gözden geçirebilirler. Çünkü banka personelleri farklı kadrolarda yerleştirilmektedirler. Örnek vermek gerekirse, banka güvenlik görevlisi banka servis görevlisi, müfettiş, çağrı merkezi personeli, bilgi işlem personeli, satış ve müşteri temsilcileri, takip yetkili personel, şoför ve özel güvenlik alanlarında banka personel alımı yapılmaktadır. Alımlar belli ve merkezi bir noktadan değil her bankanın ihtiyacın göre yıl içerisinde bankanın belirlediği zaman ve yerde sınav ve mülakat yapılarak istihdam sağlanmaktadır.

Banka Personel Alım Sınavları

Bankalar, personel alırken sınav yapar genel olarak 50 lira ile 100 lira arasında değişen rakamlarda sınav ücreti talep eder. 2020 banka sınav ücreti bankadan bankaya değişir.

Bankaların Personel Alırken Sordukları Genel Mülakat Soruları

Kendinizi bu iş için fazla nitelikli sayıyor musunuz?

Burada asıl sorulan şudur; bu işi severek yapacak mısınız? Sıkılmadan bu işi yapabilecek misiniz? Belki de daha yüksek bir pozisyonda başka bir bankada tecrübe kazandınız ve şimdiki pozisyonu beğenmiyorsunuzdur. Bu da sizin bu işi tam motive olmadan yarım yamalak yapacağınız anlamına gelir. Banka sizden bunu öğrenmek ister.

Bankada İşler çok Yoğun Olduğu zaman bununla nasıl Baş edeceksiniz?

Bankada iş çok yoğun olabilir, tecrübeli iseniz bu soruyu rahatça cevaplarsınız ama tecrübeli değilseniz bu zor bir soru… Bankın önünde otururken sıradaki 100 kişinin işlemlerini yapacaksınız bu durum sizin ruh halinizi nasıl etkileyecek? Bu paraya bu eziyet çekilir mi diye yakınacak mısınız? Yoksa iş iştir, 100 değil 1000 kişi de olsa hepsinin işlemini yaparım mı dersiniz? Burada gerekirse mesaiye bile kalırım önermesi işe yaramaz. Bankanın sizden istediği şey, o işi hızlı şekilde ve hatasız yapmanız böylece müşteriyi memnun etmenizdir.

Çözümleme Yeteneğiniz Ne durumda?

Banka işleri her zaman beklenmedik problemler çıkarabilir, durum sizin için zor olabilir.  Problemleri çözerken önceliği yüksek olandan, önceliği düşük olana doğru bir çözüm stratejisi belirlemeniz gerekir. Banka bunu sizden duymayı ister.

Nasıl bir çalışma tarzınız var?

Cevabınızın iş ile alakalı olması gerekiyor. Yani takıma ayak uydurabiliyor musunuz? Yoksa yalnız mı çalışmaktan yanasınız?  Çalışma arkadaşlarınızla aranız nasıl olacak? Eleştiriye açık mısınız?

Kendinizi Bir Cümle ile İfade Edin?

Kendinizi nasıl ifade ederseniz edin, zaten 3 aylık deneme sürecinden geçeceksiniz. Öyle hemen işe alınmak yok. Uyumunuz çalışma performansınız iş bitirici yeteneklerinizin hepsi gün yüzüne çıkacaktır bu süreçte. O yüzden sizi işe alan kişiler, sizin bu pozisyona ne kadar uygun olabileceğiniz dışında hiçbir şeyle ilgilenmezler. İşi severek yapacağınızı ve ne kadar zor olursa olsun üstesinden gelebileceğinizi vurgularsanız iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.