Atm’den Şifre Nasıl Değiştirilir?

ATM üzerinden banka kartı ve kredi kartı şifrelerini değiştirmek için kartlı işlemler bölümü tercih edilmelidir. Kart şifresini bloke olması ya da unutulması gibi sebeplere bağlı olarak, banka ATM’leri üzerinden şifre yenileme işlemi gerçekleştirilebilir. Şifre yenileme işlemleri esnasında, kredi kartı kullanımına gerek duyulmaktadır. Doğrudan kredi kartı ya da banka kartı şifresinin yenilenmesi için müşteri hizmetleri ya da online bankacılık sistemleri üzerinden de işlem gerçekleştirilebilir. Kredi kartı veya banka kartının kaybolması, çalınması, bloke olması ya da şifresinin unutulması gibi sebeplere bağlı olarak, ATM üzerinden işlem yapılması engellenecektir.

Kredi kartı ya da banka kartının kayıtlı olduğu cep telefonu numarasından faydalanılarak, bankamatik üzerinden hızlı ve güvenli şekilde şifre yenileme işlemi gerçekleştirilebilir. Kart güvenliği ve hesap güvenliği açısından, banka şifrelerinin kimseyle paylaşılmaması gerektiği, kayıp ve çalıntı gibi durumlarda ise kart şifresinin anında yenilenmesi için bankamatik ya da müşteri hizmetleri üzerinden işlem yapılmasının zorunlu olduğu, bankalar tarafından belirtilmektedir.

Kart Şifresini Değiştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartı ya da banka kartı şifresinin hatırlansa da şifre güncellemesi yapılmak istenmesi durumunda, bankamatikler üzerinden kolay ve hızlı şekilde, yeni bir şifre alınabilir. Kredi kartı ya da banka kartı şifresinin hatırlanması ve nefesinin tekrardan güncellenmesi için kartlarına ait olduğu bankanın ATM cihazları kullanılacaktır. Kartlı işlemler bölümünden, mevcut kart şifresi kullanılarak ATM giriş işlemi tamamlanmalıdır. ATM girişi yapıldıktan sonra, “Diğer İşlemler” sekmesine tıklanması ve şifre değiştirme seçeneğinin tercih edilmesi gerekir. Şifre değiştirme sayfası açıldıktan sonra, mevcut şifrenin sisteme girilmesi ve değiştirilmek istenen şifrenin belirlenmesi gerekir. Sistem güvenliğini sağlamak açısından, kredi kartı ya da banka kartı adına kayıtlı olan cep telefonu numarasına, tek kullanımlık güvenlik şifresi gönderilecektir. Gönderilen şifreyi ATM cihazında doğruladıktan sonra, yeni şifre için iki adımlı belirleme gerçekleştirilebilir. Kart şifresi yenilendikten sonra, ATM cihazları dahil olmak üzere tüm bankacılık kanallarında yeni şifre üzerinden işlem yapılacaktır.

Kart Şifresinin Unutulması Durumunda Nasıl Şifre Alınır?

Kredi kartı veya banka kartı şifresinin unutulması durumunda, bankamatik cihazları üzerinden Yeni şifre almak için işlem yapılabilir. Kredi kartının şifresini 3 defa yanlış girilmesi sebebiyle, kartlar Kullanıma kapatılmakta ve bloke sistemi aktif hale getirilmektedir. Şifresi unutulduğu zaman, bankamatik cihazları tarafından bloke aktif hale getirilir ve kartlar geçici olarak kullanıma kapatılır. Banka tarafından kimlik bilgilerinin onaylaması ve bloke kaldırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için bankaya ait müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmelidir. Müşteri hizmetleri arandıktan ve sesli yanıt sistemi ile irtibat kurulduktan hemen sonra, kart blokesinin kaldırılması için doğrudan talep oluşturulabilir. Kart blokesinin kaldırılması için talimat verilerek, tek kullanımlık yeni şifre ile ATM cihazlarına giriş yapılabilir. Bankamatiklere tek kullanımlık yeni şifre ile giriş yapılarak, mevcut kart için yeni bir şifrenin belirlenmesi gerekir.

Atm’den Şifre Nasıl Değiştirilir?