Atm Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM paramı yuttu şeklinde şikayetlerin sıkça geldiği göz önüne alınarak, kartlı ve kartsız işlem gerçekleştiren müşteriden bu alanda yaşadıkları sorunları gidermek için bankalar tarafından hızlı çözümler geliştirilmiştir.

Bankaların hizmete sunduğu ATM cihazları, bazı durumlarda kullanıcıların paralarını ya da kartlarını içeride tutarak, erişime kısıtlayabilir. Kullanıcıların bakiyelerini ya da başka bir hesaba yatırmak istedikleri parayı doğrudan yutan ATM’ler, mesai saatleri içerisinde karşılaşılan yutma işlemlerine karşılık anında para iadesi sağlarken, mesai saati bitiminde gerçekleşen para yutma sorununda, daha ileri tarihlerde para iadesi gerçekleştirmektedir.

ATM cihazlarının para ve kartları yutması durumunda yapılması gereken işlemler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla incelemeye alınmıştır.

Atm Paramı Yuttu Diyen Kişiler Ne Yapmalıdır?

ATM cihazlarında herhangi bir teknik problemin oluşması ya da paraların içerisinde sahte paranın yer alması gibi etkenlere bağlı olarak, cihaza yatırılan paraların hesaba aktarılması engellenmekte ya da paralar ATM cihazının haznesinde tutulmaktadır. Parayı yutan ATM cihazları, yatırılan para için herhangi bir işlem başlatamaz veya o anlık herhangi bir iade işlemi gerçekleştirmez. Teknik problemler ya da yasal kurallara bağlı olarak gerçekleşen para yutma sorunlarında, bankalar tarafından hızlı ve güvenli çözümler devreye koyulmaktadır.

Bankaların 7 gün 24 saat hizmet veren, telefon bankacılığı sistemiyle iletişime geçilmeli, bankamatikte kalan para hakkında gerekli bildiri yapılmalıdır. Yutulan paranın geriye iade edilmesi için talep oluşturacak kişiler, müşteri hizmetleri ile iletişime geçtikten sonra, ATM paramı yuttu şeklindeki ifadelerle taleplerini bildirmelidir.

ATM cihazlarının içerisinde kalan paranın miktarı, paranın yatırılması için kullanılan hesap bilgileri, hangi ATM cihazında olayın gerçekleştiği ve para yutma ortaya çıktığı saat gibi bilgiler, müşteri temsilcisine detaylı şekilde aktarılmalıdır. Tüm bu işlemler yapılırken, yatırılan paranın geri iade edilmesi ihtimaline karşın. kişilerin ATM cihazlarının başından ayrılmaması ve başka bir kişiyi ATM cihazlarına. yaklaştırmaması tavsiye edilmektedir.

Bankamatiklerin Yuttuğu Paralar Hemen İade Edilir Mi?

blank

Bankamatikler tarafından yutulan bakiyeler, mesai saatleri içerisinde olunmasına bağlı olarak farklı zaman dilimlerinde iade edilmektedir. Hafta içi ve mesai saati içerisinde gerçekleşen para yutma olayları, banka görevlileri ve müşteri hizmetlerinin entegre şekilde çalışması ile anında çözüme kavuşturacaktır. Gece saatlerinde, mesai saati dışında ya da hafta sonu gibi resmi tatil olan günlerde gerçekleşen. para yutma sorunlarında, bankaların müşteri hizmetleri üzerinden işlem takibi başlatılacaktır. Gerekli tutanaklar tutulduktan ve talepler sisteme girildikten hemen sonra. para iade işlemleri için kamera kaydı ve bankamatik kayıtlı incelemeleri başlatılacaktır.

Yapılan incelemeler sonucunda, bankamatikte yer alan bakiyenin kişilere ait olduğu tespit edilirse, en fazla 5 iş günü içerisinde para iadesi tamamlanacaktır. Mesai saatleri içerisinde ortaya çıkan ve doğrudan banka görevlilerine iletilen para yutma olaylarında, bankamatik içerisinde kalan paralar anında iade edilebilir. Kartsız işlemler üzerinden ortaya çıkan para yutma problemleri, kartlı ve hesap bilgilerinin yer aldığı para yutma sorunlarına kıyasla, daha uzun sürede çözüme kavuşacaktır.

Atm Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?