Arazi Toplulaştırması Nedir?

Ülkemizde çok sayıda tarım arazisi çeşitli sebeplerden dolayı bölünmüş ve parçlanmıştır. Bu nedenle verimli tarım arazileri kullanılamamakta ve ülke ekonomisine bir katkı sağlayamamaktadır. Bu sorunu çözmek için çok çeşitli önlemler alınıyor.

Bunlardan en önemlisi ise arazi toplulaştırmasıdır. 

Arazi toplulaştırması ne demektir?  Arazi toplulaştırması üreticiyi nasıl etkiler?  

Arazi toplulaştırması, en basit ve geniş tanımı ile parçalara ayrılmış ve düzensiz bir şekilde bölünmüş tarım topraklarının biraraya getirilerek üretime ve tarıma yeniden kazandırılması işlemidir. Dünyanın farklı bölgelerinde uygulanan bu yöntem Türkiye’de ilk kez 1961 yılında denenmiştir. Bu uygulamanın ardından uygulama Türkiye’de gerekli görülen bölgelerde hayata geçirişmeye başlanmıştır. Türkiye’de arazi toplulaştırmasının uygulanmasının en önemli nedeni miras yoluyla tarım topraklarının çoğunun parçalanmış halde bulunmasıdır. Parçalanan topraklar  üreticiye maddi olarak bir fayda sağlamadığı gibi ülke ekonomisini de olumsuz olarak etkilemektedir.  

Arazi toplulaştırması üreticiyi nasıl etkiler?  

Arazi toplulaştırması uygulaması sırasında toprak sahibi olan kişi herhangi bir ücret ödemiyor. Toplulaştırma uygulamasının tüm maliyeti devlet tarafından karşılanıyor. Bir arazi hakkında toplulaştırma kararı alındığında bölgeye gelen uzman ekip, toprakların yapısını inceliyor. Yapılan analizler sonunda toprağın derecesi ölçülüyor.  Eğer toplulaştırma yapılacak olan alanda yerleşim yeri bulunuyorsa bu alan olduğu gibi duruyor ve herhangi bir zarara uğramıyor. Uygulama sırasında sulu nitelikli araziler ve kuru nitelikli araziler farklı olarak değerlendirliyor.