Aracı Kurum Nedir ?

Günümüzde hisse senedi alım satımı ve porföy yönetimine aracılık eden kurumlara, aracı kurum denmektedir. Aracı kurumlar belirli bir komisyon karşılığında işlem yapmaktadırlar. Her aracı kurumun kendi için belirlemiş olduğu komisyon oranları ve yönetim ücretleri vardır.

Aracı Kurum Nasıl Komisyon Alır?

Aracı kurumların aldığı komisyonlar, kuruma göre değişse de en bilininenleri hacim üzerinden alınan komisyonlar, Pay senedi adedi başına alınan komisyonlar, yıllık yönetim ücreti şeklinde alınan komisyonlardır.

Hacim Üzerine Alınan Komisyonlar

Aracı kurumlar, borsada veya herhangi bir menkul kıymette yaptığınız işlemin toplam piyasa değeri (hacmi) üzerinden komisyon almaktadırlar. Bu komisyon türü, aracı kurumların en çok kullandığı komisyon türüdür.Bu komisyon türüne göre belirli bir menkul kıymeti alıp sattığınız toplam değeri üzerinden yüzdesel olarak komisyon alınır. Örnek vermek gerekirse, 1,000 TL’lik bir sermaye ile bir hisse senedini alıp sattığınızda 2,000 TL işlem hacmi gerçekleştirirsiniz ve komisyonda buna göre alınır. Komisyon tutarını yüzde 0,2 olarak farz ettiğimizde toplam 4 TL komisyon ödersiniz.

Pay Senedi Adedi Başına Alınan Komisyonlar

Aracı kurumlar hacim üzerine değilde satın aldığınız menkul kıymet adedine göre komsiyon almayı tercih edebilir. Eğer satın alacağınız menkul kıymet pahalıysa muhtemelen çok karlı çıkarsınız, ancak ucuz bir menkul kıymet alırsanız büyük ihtimalle zarar edeceksinizdir. Örnek vermek gerekirse pay adedi başına 0,03 TL komisyon alan bir aracı kurumdan yine tanesi 10 TL’den 100 adet hisse senedi almış olalım. Bu durumda toplam 1,000 TL’lik hisse senedi almış oluruz. Adet başına 0,03 TL komisyon alındığına göre 100 adet hisse senedi için toplam 3 TL komisyon öderiz. Öte yandan tanesi, 100 TL’den 10 adet hisse senedi aldığımızda ise, sadece 0,30 TL komisyon öderiz.

Yönetim Ücreti Olarak Alınan Komisyonlar

Aracı kurumlar, özel portföy yönetimi hizmeti vermektedir. Yüksek mevduat sahipleri için, kendi isteklerine bağlı olarak portföyler oluşturulur ve bu portföyler yönetilir. Bunun karşılığında da bir miktar komisyon almaları gerekir. Bu komisyonun adı ise yönetim ücreti olarak alınan komisyonlardır. Yönetim ücreti olarak alınan komisyonların oranı yıllık olarak belirtilip mevduat sahibinin hesabından günlük olarak çekilir. Örneğin yıllık yüzde 2 yönetim ücreti ödeyeceğiniz bir portföy için hesabınızdan günlük olarak yüz binde 5,4 komisyon çekilir. Yani 100 bin TL’lik bir portföye sahipseniz, portföyünüzün yönetimi için günlük 5,40 TL komisyon ödemesi yaparsınız.

Kaç Çeşit Aracı Kurum Vardır ?

Aracı kurum çeşitleri 2 tanedir, birincisi bankaların kendi aracı kurumları, diğeri de özel aracı kurumlardır. Bankaların aracı kurumları nispeten daha güvenilir ve işlemler daha kolaydır. Banka hesabınıza yapacağınız virman anında gerçekleşir. Ancak bunun karşılığında özel aracı kurumlara nazaran daha yüksek komisyon alırlar. Ortalama komisyon oranı on binde 15’tir.
Bir diğer aracı kurum çeşidi özel aracı kurumlar özel portföy yönetim şirketleridir. Bu şirketler de sizden daha az komisyon alırlar. Komisyon oranları ortalama on binde 1 ile on binde 10 arası değişmektedir.