Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

Günümüzde hemen herkes aniden kendini borç içinde borca muhtaç içinde bulabiliyor. Bu gibi durumlarda yaptığımız ilk şey genelde yakın tanıdıklarımızdan borç istemek şeklinde oluyor. Eğer borç bulamazsak bankalara gidiyor ve yüksek faizler altında eziliyoruz. Ama bazı bireyler bankadan kredi alamıyor. Çünkü bankalar müşterilerine kredi verirken müşterilerinin kredi notlarını inceliyor ve ona göre karar veriyor. Daha önce borcunuzu sürekli aksattıysanız 3 ay boyunca borcunuzu hiç ödemediyseniz muhtemelen kara listeye girmişsinizdir. Kara listeye giren vatandaşlar 5 yıl süre ile bankalardan kredi veya kredi kartı alamazlar. Ancak kara listeye girmeden önce hala kredi almak için bir şansınız daha var.

Eğer kredi notunuz kara listede değilse, ama yine de iyi bir nota sahip değilseniz yapacağınız çeşitli alternatifler var. Bunlar arasında ilk alternatif,  ipotekli kredi kullanmak. Kredi alamayan vatandaşlar, bankaya güven vermek için teminat veya ipotek göstermeleri gerekmektedir. Eğer ruhsatın size ait olduğu bir aracınız var ise, bu aracı ipotek ettirerek bankalardan kredilabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey bankaya gidip ipotek başvurusunda bulunmak.

Bankalara gidip ipotekli kredi başvusunda bulunduktan sonra aracınız, noter huzurunda banka üzerine birinci öncelikli alıcı olarak kaydedilecektir. Yani borcunuzu ödemediğinizde banka arabayı alabilecek önceliğe sahiptir. Aracınızı ipotek ettirdikten sonra, satamaz veya kiralayamazsınız.  Araç ipotekli kredi almak için bazı şartlar bulunmaktadır;

  • 1-  Çekilecek kredi tutarı ile arabanın ikinci el değeri aynı veya kredi tutarının daha az olması gerekmektedir.
  • 2- İpotek ettirmiş de olsa, kredi başvusu yapacak kişinin düzenli ve sabit gelirinin olması zorunludur.
  • 3- Başvuru esnasında maksimum yaş sınırı 70 minumum  yaş sınırı 18’dir.
  • 4- İpotek ettirelecek aracın şahsın kendi üzerine kayıtlı olması gerekmektedir.
  • 5- Araç üzerinde haciz,icra takibi bulunmamsı gerekir.

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Acil krediyi ihtiyaç duydunuz ve kredi çekmek için kredi notunuz yeterli değil. Bu durumda aracınızı ipotek ettirerek vakıfbank  ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Araç ipotekli kredi veren bankalar arasında en bilinen bankalardan biri olan Vakıfbank, aracınızın değerine göre yüksek limitli ihtiyaç kredisi verebilmektedir.  Vakıfbank ihtiyaç kredi başvurusu için başvuru yapacak kişinin düzenli bir gelire sahip olması en büyük şarttır. Krediy 48 ay vade ve 3 ayda bir ödeme seçeneği ile alabilirsiniz.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Kredi notunuz düşükse aracınızı ipotek ettirerek Ziraat Bankası’dan ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Aracınızın ikinci el değerinin %80’ine kadar kredi verebilen Ziraat Bankası, düşük kredi notuna da araç ipotekli kredi imkanı sağlamaktadır. Ziraat Bankası Araç İpotekli kredi ile 60 aya varan vadelerle kredi kullanabilirsiniz. Başvuru sahibinin çekeceği kredi için, hayat sigortası yaptırması zorunludur. Ziraat bankası araç ipotekli kredi alabilmek için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir.