Altın Fiyatlarında Yeni Oluşumlar Viop

Altın üzerinden yatırım yapacak olanların öncelikle bir günlük altın fiyatı değişimleri çok iyi analiz etmesi gerekmektedir. Özellikle yatırımcıların VİOP uygulamasını kullanarak risk içeren kazanç yöntemine giriş yapmadan önce ons altın fiyat değişimleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bütün bu konularda ekonomi uzmanlarının yaptığı analizler yakından takip edilmelidir. Son günlerde gerçekleşen ons altın fiyat oluşumlarından bir örnek ele alınarak bu konuda bilgilendirmem yapılmıştır.

Altın Fiyat değişimleri

Son günlerde gerçekleşen altın fiyatlamalarında yeni dalgalanmaların oluştuğu görülmektedir. Son yapılan analizlere göre günlük açılış fiyatı: 1723,20 olan ons altın en yüksel fiyat olarak: 1723,20 gibi beklentileri karşılamayan bir rakamla yatırımcıyı şaşırttı denebilir. En düşük fiyat: 1700,20 olurken kapanış fiyatı: 1706,00 olarak gözlemlendi.

Özellikle ons altın değerinin güne başlangıç sözleşmesinin 1723,20 seviyesinde görülmesi ekonomi uzmanları tarafından yeni hareketlenme olarak değerlendirilmiştir. Buna karşılık kıymetli maden sözleşmesinin gün içerisinde sözleşme değeri bu fiyatın altında gerçekleştiği belirtilmektedir. Son günlerde dolar endeksinin sınırlı negatif yönlü hareket etmesine karşılık ons altın sözleşme değerinin 1700,20 seviyesine yönelik hareket ettiği gözlenmiştir.

Genel olarak ons altın fiyatındaki değişimlere göre ortaya çıkacak hareketlerin yatırımcının daha temkinli hareket etmesi gerektiğini göstermektedir. Bu konudaki uzman görüşlerine göre VİOP kapalı durumdayken spot piyasa genelinde oluşmakta olan fiyatlamaların, VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) açılışı itibari ile gerçekleşecek sözleşme fiyatlarında etkili olacağı belirtilmektedir.

Altın fiyatları konusundaki değişik uzman görüşleri incelendiğinde son günlerdeki değişim miktarları göz önüne alınmaktadır. Bu konudaki en önemli görüşler; ons altın fiyatı aşağı istikametteki değeri 1700,00 seviyesinde bir süre sınırlı kalması halinde 1706,00-1714,00 veya 1720,00 seviyesine kadar bir toparlanmanın olabileceği ön görülmektedir.

Altın yatırımcısının dikkatine

Günlük altın fiyatları konusunda yapılan örnek açıklamadan anlaşılacağı gibi ons altın fiyatları üzerinde ortaya çıkan hareketlenmelerin dolar endeksine bağlı olarak değişik fiyatlama seviyeleri ortaya çıkmaktadır. Altın tek başına hareketlenme oluşturmadığı piyasada oluşan birçok kıymetli maden fiyat hareketlerine bağlı olarak değişim gösterdiği anlaşılmaktadır.

VİOP yöntemi

Özellikle VİOP yöntemi ile yatırım takvimi uygulayanların yukarıda verilen değerleri çok iyi analiz etmesi gerekmektedir. Yukarıda verilen değerler bir gün içinde ortaya çıkan değişimlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ons altın sözleşmelerinin ve dolar endeksinin yakından takip edilmesi gerektiğidir.

Altın Fiyatlarında Yeni Oluşumlar Viop