Altına Yatırım Yapmak İçin Kullanabileceğiniz Platformlar

Altına yatırım yapmak, pek çok yatırımcı için güvenli liman olarak görülen bir yatırım aracına yatırım aracına yatırım yapmaktır. Altın yatırımı, piyasa risklerinin arttığı, devletler arası ilişkilerin gerildiği dönemlerde ve faiz seviyelerinin düştüğü zamanlarda artışa geçmektedir. Altın yatırımı, değer yatırımı veya doğrudan altından faiz geliri elde etmek suretiyle yapılabilmektedir. Bu yazıda sizlere altına yatırım yapabileceğiniz çeşitli yatırım platformlarından bahsedilmektedir.

Kuyumcular

Kuyumcular, altına yatırım yapmak için kullanabileceğiniz yerlerden biridir. Altına yatırım yapmak için, kuyumcuları tercih edilmesinin sebebi, altını görerek fiziki olarak altın yatırımı yapma imkânı sunmasıdır. Bu sayede altın yatırımcıları, altını gördükleri için yapmış oldukları yatırımı iyi bir şekilde idrak edebilirler. Kuyumcular, altınları genelde oldukça yüksek fiyatlardan satabiliyorlar. Genelde altın satışlarında yüzde 1-2, alışlarda ise yüzde 10’a varabilen komisyonlar alabiliyorlar. Fiziki altın yatırımı yapmak isteyen bireyler tercih edebilir ancak altınların çalınma ve kaybolma gibi riskleri de var.

Kuyumcudan Altın Alarak Yatırım Yapmanın Doğurabileceği Riskler

 1. Altınlar fiziki olarak alındığı için çalınma riski vardır.
 2. Altınlar fiziki olarak alındığı için kaybolma riski barındırmaktadır.
 3. Altınlar fiziki olarak tekrar kuyumcuya satılmak istendiğinde değerinden daha düşük fiyat alabilirler.
 4. Yer kaplar

Bankalar

Altına yatırım yapmak için bankaları tercih edebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile açacağınız bir altın hesabı ile hızlı bir şekilde altın yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar altın alış ve satışlarında yüksek komisyonlar almadıklarından dolayı, altın yatırımcıları altına yatırım yaparken sıklıkla bankaları tercih eder. Bankadan altın aldığınız zaman, bu işlem fiziki olarak gerçekleşmez, bu nedenle yapmış olduğunuz yatırım güvenlidir.

Bankalardan Altın Almanın Avantajları

 1. Altınlarınızı fiziki olarak alınmadığı için çalınma ve kaybolma gibi riskleri taşımaz.
 2. İstediğiniz zaman, altını güncel değerinde satabilirsiniz.
 3. Yer kaplamaz, herhangi bir saklama ücreti ödenmez.
 4. Alım satım işlemlerinde ödeyeceğiniz komisyon oranları yüzde 1 veya daha altıdır.

Yatırım Fonları

Altına yatırım yapmak için altın veya altına dayalı yatırım fonlarını deneyebilirsiniz. Altın veya altına dayalı yatırım fonları, temel olarak en az yüzde 80 oranında altın içeren yatırım ürünlerinden olunmaktadır. Altına yatırım yapmak gibi bir niyetiniz varsa yatırım fonlarını da deneyebilirsiniz. Altına yatırım yapmak için kullandığınız yatırım fonlarından elde ettiğiniz net getiriler için yüzde 10 komisyon ödersiniz.  Örneğin 100 bin TL’ye aldığınız bir altın yatırım fonunun değeri, 5 yıl sonra 250 bin TL’ye çıktıysa 150 bin TL kar etmiş sayılır ve 15 bin TL vergi ödersiniz. Vergi altın fonu satıldığında ödenmektedir.

Altın Tahvilleri

Altına yatırım yapmak için altın tahvillerini kullanabilirsiniz, altın tahvilleri altına yatırım yapmanın yollarından biridir ve faiz getirisi sayesinde yüksek getiriler elde etmeniz sağlanabilecektir. Altın tahvilleri yıllık yüzde 1 ile 3 arasında net faiz getirisi sunabilir. Söz konusu faiz getirileri altın ürünü olarak ödenecektir.

Altın Tahvillerine Yatırım Yapmanın Avantajları

 1. Altın tahvilleri faiz getirisi de sunduğu için yapmış olduğunuz altın yatırımının değeri yükselirken bir yandan da faiz getirisi elde etmenizi sağlayabilmektedir.
 2. Altın tahvili satın alan bir kişi, devlete altın cinsinden borç vermiş olmaktadır.
 3. Aldığınız tahviller devlet garantisi altındadır.
 4. Yıllık yüzde 2,40 altın faiz getirisi sunulur.
 5. Faiz getirileri altın veya külçe olarak ödenecektir.
Altına Yatırım Yapmak İçin Kullanabileceğiniz Platformlar