Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Günümüzde bireysel yatırımcıların, ev hanımlarının tasarruf sahiplerinin ve mudilerin portföylerinin mutlaka bir kısmını oluşturan altın, uzun vadede hiçbir zaman kaybettirmemesi üstüne yüksek getiri sağlaması ile biliniyor. Altın’ın popüler bir birikim aracı olmasının elbette geçerli nedenleri var.

Kendi para birimine güven olmayan ülkelerin vatandaşları genelde altın yatırımını tercih ediyor. Çünkü altın dünyada ki hiçbir para birimine bağlı olarak yükselmiyor veya düşmüyor. Piyasalarda oluşacak çeşitli gerginlikler, ticaret savaşları vs, ons altının dolar bazında yükselmesine neden oluyor. Altın her zaman kazandıran bir birikim aracı iken, bir de altına faiz almak getiriyi çok daha da artırabiliyor. Bankalar belli mevduata sahip birikim sahiplerinin altınlarına yüksek faizler verebiliyor. Altınlara alacağınız faiz oranı yıllık 0,5’den başlayıp 3,0’a kadar çıkabiliyor. İşte altına en yüksek faiz veren bankalar

ING Bank Altın Hesabı

Ing Bank altın tasarrufu kampanyasi ile fiziki altın birikimlerine yıllık yüzde 2 faiz veriyor. 100 gr altın ile yapacağınız bir yatırım yıl sonunda brüt 102 grama yükseliyor. Sizde altın yatırımı ile kazanmak istiyorsanız ING Bank’a göz atabilirsiniz. 


Denizbank Altın Hesabı

Denizbank’da altın mevduatına en yüksek faiz veren bankalardan birisi, Denizbank altın birikimlerine yıllık yüzde 2,5  brüt faiz vermektedir. Siz de altınlarınızı Denizbank’a taşıyarak yüksek faiz getirilerinden faydalanabilirsiniz.


Türk Ekonomi Bankası Altın Hesabı

Türk Ekonomi Bankası ya da kısa adıyla TEB, altın mevduatı sahiplerine, verdiği yüksek faiz ile talep toplamaya devam etmektedir.  TEB’e getireceğiniz altın mevduatlarına yıllık bazda yüzde 2’ye kadar faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Altın Mevduatlarına Uygulanacak Stopaj Vergisi

Altın mevduat sahipleri, yapmış oldukları yatırıma karşılık elde ettikleri faiz getirisinden, devlete stopaj vergisi ödemektedirler. Döviz ve TL hesaplarında uygulanan stopaj oranları mevduata göre değişse de, altın yatırımlarında miktar sabittir ve stopaj vergisi alınır. 

Altınıma Ne Kadar Faiz Alırım Nasıl Hesaplarım

Altın mevduatlarına uygulanan stopaj vergisi ile net getiriyi hesaplamak için bir örnek verelim.
100 bin TL’lik bir altın yatırımınız olsun ve toplam 1,000 gr altın almış olun. 1,000 gr altınınızı senelik %2,0 brüt faizle mevduat hesabınıza yatırdığınızı varsayacak olursak, sene sonunda 20 gr altın brüt faiz getiriniz olur. Stopaj tutarını hesaplamak ve  net getiriyi bulmak için, brüt getirimiz olan 20 x 85/100 : 17 şeklinde bulabiliriz.

Altın Yatırımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Altın yatırımlarında dikkat etmeniz gereken en büyük husus, altın fiyatını etkileyen faktörleri bilmenizdir. Altın fiyatını doğrudan etkileyen faktörlerden biri de Amerikan Merkez Bankası’nın faiz kararlarıdır. Amerikan Merkez Bankası‘nın tahvil faizlerini yükseltmesi ons altının düşmesine neden olur ve altın yatırımcısı kaybeder, tam tersi durumda ise, altın yükselir ve yatırımcılar kar ederler. 

Yine piyasada oluşacak gerginlikler ticaret savaşları ülkelerin para birimlerine olan güveni azaltır ve altın fiyatlarının yükselmesini sağlar. Ancak uzun vadeli bir altın yatırımcısıysanız bu gelişmeler sizi çok fazla etkilemez. Altında en yüksek getiriyi 4-5 yıl tuttuğunuzda alabilirsiniz.

Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar
YORUMLAR YAZ
blank
  • yonetici9 ay önce
  • Altın Dolar ve Borsa üzerine yazılan yazılar Yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, Bilgi amaçlıdır.