Altın Yatırımı Yapacaksanız Bu Tarz Altınları Alın

Altın yatırımı en karlı para biriktirme yöntemlerinden birisidir. Özellikle altının fiyatları arttıkça, insanlar fikirlerini daha çok bu yöne doğru çevirmeye başladılar. Altın denince akla bir çok şey gelebilir. Bilezikler, çeyrekler, gramlar vs. Ama kimisi ziynet olarak kullanılırken, kimisi de yatırım amaçlı düşünülebilir. Her altın bozdurulduğunda karlı olmaz. Bu yüzden yatırım için altın alacak kişinin güzel bir seçim yapması gerekir.

Hangi Altınla Yatırım Olur?

Bazı altınlarda işçilik parası da olur. Bu yüzden bozdurulduğunda zarar edilir. Ama işçilik maliyeti bulunmayalar altınlar vardır. Bunlardan birisi, gram altındır. Tabi gram altını yatırım için alırken yeni tarihli oluşuna dikkat etmek gerekir. Çünkü yeni tarihli ile eski tarihli gram ve çeyrek altınlarında, bozdururken biraz fark olur.

Örneğin, yeni tarihli bir çeyrek altın alırken şu an 630 TL ödenirken bir kaç gün sonra satarken 620 tl ye satılır. Ama eğer eski tarihli bir çeyrek altınsa 610 civarı bir ücrete satılır. Yani eski tarihli ile yeni tarihli altın arasında 10 TL hatta bazı kuyumcularda 15 TL kadar fiyat farkı bulunur. Fakat eski ve yeni tarih derdi olmayan altın da vardır. Cumhuriyet altını bunlardandır. Bu yüzden bozdurulduğunda zarar edilmez. Yatırım amaçlı alınabilir. 22 ayar bileziklerde eğer işçilik maliyeti bulunmuyorsa, yatırım için tercih edilebilirler.

İşçilik Maliyeti Ne Kadar Zarara Sebep Olur?

Bilezik, küpe, yüzükler, künyeler gibi altınlar genelde ziynet olarak kadınların tercih ettiği altınlardandır. Bir erkek eşine hediye alırken veya bir kadın kendisine takı alırken aynı anda yatırım da yapma düşüncesi bulunuyorsa işçilik değeri olan altınlardan almamalıdır. İşçilik ücretinin çok olduğu altınlar, şekillerinden anlaşılır.

Mesela düz bir bilezikle, çiçek desenli olan bir bilezik aynı işçilik değerinde değildir. Genelde güzelliği ve süsü için yani gösterişi için alınan altınlar, bozdurulurken kişiyi hayal kırıklığına uğratır. Bazıları yarı fiyatı kadar düşük bir fiyata bozdurulabiliyor. İşçilik her zaman altın yatırımında zarar demektir. Eğer yatırım için altını kendiniz alacaksanız mutlaka işçilik kaybettirmeyen altın satın alın. Hatta gram altın yatırıma en uygun altın denilebilir.

Altın Yatırımı Yapacaksanız Bu Tarz Altınları Alın