Altın Fiyatları Artmaya Devam Edecek mi?

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren altın, gündemden düşmüyor. Birçok yatırımcı altın yatırımı yaparak kar ederken insanlar altın alınıp yatırım yapma konusunda geç kalınıp kalınmadığını merak ediyor. ‘Altın Fiyatları 2021’de de Artmaya Devam Edecek mi?’ sorusunu gelin birlikte inceleyelim.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarını etkileme noktasında 8 faktör bulunmaktadır.

  1. Fed Konuşmaları ve Para Politikası

Fed konuşmalarını altın fiyatlarının hareketlenmeleri konusunda etkili bir role sahiptir. Yılda 8 kez bir araya gelen FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) ABD ekonomisinin ve para politikasının akıbetini belirler. Federal Açık Piyasa Komitesi, yakın gelecekte faiz oranlarının artacağına dair bir durum sergilerse, altın süregelen faizli yatırımların fırsat maliyeti yükseldiğinden, satış yönlü tepki gösterme eğilimindedir. Fakat, Federal Açık Piyasa Komitesi faiz oranlarının stabil tutmayı amaçladığını öngörürse, altın fiyatları artma eğiliminde olur.

Altın fiyatları hususunda ‘fırsat maliyeti’ ismiyle bilinen faktör sebebiyle faiz oranları büyük önem taşımaktadır. Fırsat maliyeti,  yatırımda başka bir durumdan daha fazla kar elde etme potansiyeli için, kısa vadede daha garantili bir kazanç yolundan cayma fikridir. Geçtiğimiz dönemlerde yakın olan faiz yüzdeleri bazı koşullarda, ulusal enflasyon yüzdesinden daha az nominal kazanç sağlamaktadır. Bahsettiğimiz nominal kazanç ise yalnızca gerçek para zayiatına neden olur. Böyle bir durumda ise yatırımcılar için cazip olan yatırım şekli altın olmaktadır.

        2. Enflasyon

Garanti olmasa da yüksek veya yükselmekte olan enflasyon oranları altın fiyatlarında artışı tetikleyebilir. Öte yandan daha düşük enflasyon ise yine altın fiyatları üzerinde etkiye neden olur. Bu bağlamda enflasyon oranlarının değişimiyle altın fiyatları arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.

     3. Arz ve Talep

Her sektörde olduğu üzere kısıtlı arz ve artan talep, bu sektördeki mal veya hizmet fiyatlarını yükseltme eğilimindedir.

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre 2006’nın ilk 6 ayında altın talebi %15 artmış ve 2.335 tona yükselmiştir. 2009’dan bugüne yatırım talebi en yüksek seviyesine çıkmış ve %16’yı görmüştür. Fakat altın arzının yalnızca %1 arttığını düşünürsek kısıtlı arz ve artan talebin artın fiyatlarında artış göstermesi beklenen bir sonuç.

        4.Ekonomik Datalar

Altın fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise ABD ekonomik verileridir. Ücret dataları, üretim dataları, iş raporları, GSYİH büyümesi gibi ekonomik veriler, yukarıda bahsettiğimiz Fed’in para politikası sebebiyle faiz kararlarını belirlemekte etkili olurken dolayısıyla altın fiyatlarını dolaylı yoldan etkileyebilir.

        5.Para Birimi Hareketliliği

Altın fiyatları hususunda para biriminin hareketliliği güçlü bir etkendir. ABD doları değer kazandıkça altın değer kaybetmekte; ABD doları değerlendikçe altın fiyatları düşüşe geçmektedir. Burdan anlaşılacağı üzere ABD doları ve altın fiyatları arasında ters orantılı bir ilişki hakimdir.

        6.Belirsizlik

        7.Devlet Rezervleri

        8.Parasal Genişleme

Altın Fiyatlarının 2020’deki Değişim Grafiği

Altın Fiyatları Artmaya Devam Edecek mi?