Adım Adım Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kişilerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerini ve geçmiş ödeme alışkanlıklarını gösteren finansal ölçüte kredi notu denir. Tüzel ya da gerçek kişilerin geçmiş ödeme planları ve mevcut finansal durumlarını inceleyerek oluşturulan kredi notu, alınacak yeni kredinin geri ödeme olasılığının hesaplanmasında kullanılır.

Kredi notları düşük olan kişilerin en çok merak ettikleri şey ise kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabı. Kredi notu ile ilgili problem yaşayan kişiler için adım adım kredi notu yükseltme formülü yazımızda.

Mevcut Borçları Yapılandırmak

Herhangi bir ihtiyaç nedeniyle bankalardan kredi çekmek olağan bir durumdur. Bu nedenle ülkemizde bankalar kredi için sık ziyaret edilirler. Kişi ya da şirketlere sağlanacak olan kredilerin değerlendirilmesinde kullanılan kredi notunu yükseltmek için ilk başta mevcut borçları yapılandırmak gerekir. Yasal takipte bulunan borçlar kredi notunun düşük olmasının en temel nedenidir. Bu tip bir durumla karşılaşan kişilerin bankaları ile bağlantı kurarak bu borçları yapılandırmaları gerekir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Geciken Borçları Zamanında Ödemek

Bankalara geri ödemekle yükümlü olunan kredi ve borçlar mutlaka zamanında ödenmelidir. Ancak bu sayede yüksek bir kredi puanı sağlanmış olur. Zamanında ödenmeyen borçlar, kredi notunun düşük olmasını etkileyen en temel ikinci kalem konumundadır. Özellikle 3 dönemden fazla süre boyunca ödenmeyen borçlar doğrudan yasal takibe düşeceğinden, bu durum kredi puanının çok daha düşük olmasına sebebiyet olur.

Kredi Kartı Borçlarını Asgari Tutardan Fazla Ödeyin

Kredi kartı borcu bulunan kişilerin kartlarına en düşük ödeme yapması gereken tutar asgari ödeme tutarı adı ile anılır. Asgari düzeyde ödeme yapmak kredi puanını düşürecek bir durum değildir ancak asgari tutarın üstünde yapılacak olan ödemeler bu tutarı yükseltecektir. Asgari ödemenin üstünde ödeme yapan kişiler bankaların gözünde her zaman olumlu profil oluştururlar.

Kredi Başvurularını Az Sayıda Yapmak

Yeni kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka mevcut durumda ödenen kredi bulunuyorsa bu kredilerin miktarını azaltmak gerekiyor. Aynı zamanda çok sayıda kredi başvurusu yapmak ve bu başvurularda olumsuz sonuç almak kredi notunu düşüren diğer etkenlerden biri tanesidir.

Yüksek Kredi Kartı Limitlerini Azaltmak

Sahip olunan yüksek limitli kredi kartlarının birkaç tanesini kapatmak ya da en azından limitini düşürmek bu noktada faydalı olacaktır. Aynı zamanda yüksek kredi kartlarının yüksek de borçlanma ihtimalini beraberinde getireceğini unutmamak gerekiyor.

Belirli ve Seyrek Aralıklarla Kredili Ürün Kullanmak

Gerek kredi kartı gerekse de kredi, her zaman sık kullanıldığında kredi notunun düşük olmasına sebep olur. Belirli aralıklarla krediler kullanmak kişilerin her zaman yüksek kredi puanları olmasını sağlayacaktır.

Kullanılmayan Hesapları Kapatmak

Eğer çok fazla bankada hesabınız bulunuyorsa bu hesaplar arasından kullanmadıklarını mutlaka kapatmanız gerekir. Az sayıda hesap kullanmak her zaman kredi notunu olumlu yönde etkileyen bir durumdur.

Kredi Sicili Oluşturmak

Herhangi bir kredi notu bulunmayan kişiler için de kredi kullanımı düşük bir ihtimaldir. Kredi notunun düşük olması da kredi sicilinin olmaması da aynı anlama gelebilecek sonuçlardır. Bu gibi durumlarda kredi kartı ya da hesap kartının kredili ürünlerinden kullanıp kısa süre sonra geri ödeme yaparak kredi sicili oluşturabilirsiniz.

Takibe düşmüş borç nedeniyle uzun süredir kredi kullanamayan, bu sebeple de kredi sicili olmayan kişiler için ise izlenmesi gereken yol, taahhütlü kredi kartı başvurusu yapmaktır. Belli bir miktar para yatırılarak bankaya yatırılan ve banka tarafından bloke konularak karşılığında kredi kartı kullandırılan bu sistem pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Adım Adım Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?