ABD Seçimleri ve Piyasalar

Parasal genişlemeler tarih boyunca piyasada fiyatların yükselmesine, faizlerin düşmesine ve enflasyonun yükselmesine yol açmıştır. Trump ‘ın görev süresince en başarılı olduğu alan ekonomi ve göstergesi borsalardı. Ülkemizde direkt ve dolaylı olarak hisse senedine yatırım yapanların nüfusa oranı % 10 ‘u geçmez iken ABD ‘de bu oran % 70 civarındadır. Dolayısıyla borsaların yükselmesinin ABD seçmeni üzerindeki maddi ve manevi etkileri oldukça yüksektir. Ancak pandeminin ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri parasal genişleme ile reel ekonomide likidite krizi yaşanmadan atlatılsa da sağlık sistemi açısından Trump yoğun eleştiri almıştır. Seçime 2 ay kala Biden ‘ın anketlerde 6-7 puan farkla önde gitmesi piyasalarda seçim sonrası dönem için kafa karışıklıklarına yol açacaktır. 2016 Kasım ayında Obama göreve gelmeden önceki ayları analiz ettiğimizde aynı formasyonla karşılaşmaktayız. Ağustos ayında zirvesini gören ABD endeksleri Eylül ve Ekim aylarını satıcılı geçirdikten sonra Kasım seçim sonuçlarından itibaren yeni bir yükseliş trendine başlamış ve 13 ay sürmüştür.

Teknik analizde formasyonlar sebeplerinden bağımsız olarak benzerlik teşkil etmektedir. Salgında 2. dalga başlasa bile Kasım’da yapılacak seçimlere kadar S&P 500 vadeli endeksinin % 78,6 fibo desteği 2900 ‘ün altına düşmeyeceğini düşünüyorum. VIX endeksindeki yükselişe bağlı olarak Dolar endeksinde 96 seviyesine kadar tepki yükselişi bekliyorum. Dolayısıyla altın ons fiyatında 1600 usd civarına kadar, brent petrol fiyatında 37 usd civarına kadar düzeltmeler olabilir. Dolar endeksindeki yükselişe ters orantılı olarak EUR/USD paritesinde 1.15 civarına kadar düzeltme olması beklenebilir.

Yurt dışı piyasalara ilişkin beklentilerim böyle iken yurt içi piyasalarımızda belirsizlik daha fazla olduğundan dolayı ABD endeksleri salgın önceki rekor seviyelerini geçerken BİST 100 endeksi zirvesinden yaklaşık % 12 geride bulunmaktadır. ABD seçimlerine kadar BİST 100 endeksimizin 1000 – 1100 bandı arasında sıkışacağını ancak ABD seçimlerinden sonra küresel bir rallide en yüksek performansı göstereceğini düşünüyorum. Çünkü CDS primimiz halen 500 puanın üzerinde iken borsanın usd bazında tarihi dip seviyelerde olması küresel piyasalar yükselirken diğer piyasalara görece olarak daha fazla yabancı girişi ile ivme kazanacağımızı düşünüyorum. ABD seçimlerine kadar kaotik bir durum olmadığı sürece uzun vadeli trend direnci 8 TL nin geçilebileceğini sanmıyorum.

Hisse bazında bankacılık endeksi potansiyel getirisi en yüksek sektör olarak görünmektedir. 2013 yılından beri fiyatlar TL bazında gerilerken USD/TL kuru da yükseldiğinden dolayı bankacılık sektöründe tarihi dip seviyelerde bulunmaktayız. GARAN hissesi 0.85 usd dip seviyesine yakın seyretmektedir. Yabancıların en ilgi gösterdiği şirketimiz olması nedeniyle 0.85-0.90 seviyeleri arasında GARAN hissesi biriktirilirse uzun vadede yüksek getiri potansiyeli taşıdığını düşünüyorum. Çünkü son 1 yıldır hisse senedi tarafında aşırı satışta bulunan yabancıların piyasalarımıza tekrar dönecekleri zaman aşırı alım yaparak eski pozisyonlarını alacaklarını unutmayalım !

“Katil cinayet mahalline mutlaka geri döner.” Anonim

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir !

ABD Seçimleri ve Piyasalar