6 AY GERİ ÖDEMESİZ KREDİ VEREN BANKALAR

Türkiye’de çok sayıda banka bulunmaktadır. Bu nedenle bankalar müşteri çekmek için çeşitli kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyalardan biri de müşterilerin çektikleri kredileri belirli bir zaman sonrasında ödemeye başlamalarıdır. Bu durum müşterilerin de dikkatini çekmiş olacak ki internet üzerinde ‘’3 ay geri ödemesiz kredi veren bankalar’’ ve ‘’6 ay geri ödemesiz kredi veren bankalar’’ gibi aramalar oldukça çoğalmıştır. 6 ay geri ödemesiz kredi veren bankalar müşteriler arasında popüler olmaktadır. Müşteriler artık sadece ödemelerin ertelendiği kredi seçeneklerine değil alacakları kredileri faiz oranlarına da bakarak karar almaktadırlar. Çünkü alınacak kredi için faiz oranı çok önemli bir faktördür. Müşteriler kredi alacakları zaman ertelemeli ödeme imkânı ve faiz oranı gibi iki önemli etkeni göz önünde bulundurup buna göre kredi alacakları bankayı seçmektedirler. Bu nedenle hem 3 – 6 ay kadar geri ödemesiz kredi veren bankalar hem de faiz oranı düşük olan bankalar müşteriler tarafından ilgi görmeye başlamıştır.

Ertelemeli Kredi Ne Anlama Gelir?

Ertelemeli kredi imkânı, bankaların müşterileri kendine çekmek için yaptıkları bir kampanya diyebiliriz esasında. Alınacak olan kredilerin ödemesi bankanın belirlediği süre sonunda başlayacaktır. Bu sayede kredi taksit ödemeleri ertelenmiş olur. Müşteriler için bu durum avantajlıdır. Çünkü o süre içerisinde parasal anlamda sıkıntıya girmezler ve hatta belki de alacakları kredi ile işlerini görüp daha sonrasında krediyi ödemek için durumlarını düzelteceklerdir. Bankalar da bu kampanyanın reklamını ‘’Bugün kredini al, 2021 tarihinde ödemeye başla’’ gibi bir sloganla yapmaktadırlar. Genellikle bankalar yılın son aylarında bu kampanyaları yapmaya başlarlar. Bazı bankalar ise kredi almış olan müşterisi için taksit ödemelerine bir ara vermek amacıyla bu imkânı sunmaktadırlar. Bu durum şöyle açıklanabilir; örneğin siz bir bankadan kredi aldınız ve aylık belirli miktarda taksitlerle ödüyorsunuz. Banka size gelip diyor ki “İsterseniz yılda en fazla 2 ay olmak üzere taksitlerinizi erteleyebilirsiniz.” Bunun üzerine siz de istediğiniz 2 ay için kredi taksit ödemelerinizi erteliyorsunuz. Bu durumda ödemediğiniz aylardaki taksitler bir sonraki aya eklenmez. Yani normalde bu ay 500 TL ödeme yapmanız gerekiyor ve siz ertelediyseniz, diğer ay 1000 TL olarak ödemezsiniz. Yalnızca sizin taksit ödemeleriniz 48 ay vadeli ise örneğin; 2 kere ertelediniz kredinizin vadesi 50 ay olacaktır. Bu yüzden müşteriler de bu durumu kullanarak sıkıştıkları zaman için bir rahatlama sağlayabileceklerdir.

6 Ay Taksit Erteleyen Bankalar Hangileridir?

Türkiye Ekonomi Bankası taksit erteleyen bankalardan biridir. Türkiye Ekonomi Bankası kartıyla aldığınız herhangi bir ürünün 100 Türk Lirası üzerinde bir değere sahip olması durumunda, aldığınız ürünün peşin fiyatına taksit imkânı sağlayabiliyor. Ayrıca dilediğiniz takdirde ödeme için 6 ay erteleme imkânınız da mevcuttur. Türkiye Ekonomi Bankası esnaflar için de 6 aya kadar ertelemeli ticari kredi imkânı sağlamaktadır. Ayrıca nakit akışına bağlı olarak esnek ödeme planı ile de müşterilerine ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

İNG Bank ise müşterilerine vermiş olduğu ihtiyaç kredileri için ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla taksitlerinde erteleme imkânı sağlamaktadır. Ancak bu kolaylık internet üzerinden başvuru yapan kişiler için geçerli olmaktadır.

Esnaflara pek çok kolaylık sağlayan Halkbank ise yatırım kredileri için 6 ay geri ödemesiz kredi vermektedir. Ayrıca Halkbank’ın 6 ay geri ödemesiz verdiği kredi türlerine ticari araç edinme ve işletme kredileri de dahil olmaktadır.

Bu ve bunun gibi bankalardan ertelemeli kredi başvurusu yaparak siz de ihtiyacınız olan parayı işlerinizde kullanıp ödemelerini ise belirli bir süre sonunda yapmaya başlayabilirsiniz.

6 AY GERİ ÖDEMESİZ KREDİ VEREN BANKALAR