• ÇEYREK ALTIN
  427,46
  % 0,77
 • $ DOLAR
  5,8066
  % -0,10
 • € EURO
  6,6256
  % 0,12
 • £ POUND
  7,4113
  % -0,05
 • PETROL
  64,14
  % -0,48
 • BITCOIN
  64569,177
  % 4,25
 • BIST 100
  95.182
  % 0,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

2018 ALTIN YILI

2018 ALTIN YILI

08.10.2017 Fatih SUNAGİL

Altın fiyatlarında sıçramaya neden olabilecek faktörleri şöyle sıralayabiliriz :

 1. FED in 2018 de 3 faiz artışı hedefini açıklaması ve bu ay bilanço küçültmeye başlayacak olması doların değer kazanmasını sağlamaktadır.
 2. Küresel olarak Kuzey Kore riski piyasalarda olumsuz algılara yol açarken risk iştahı azalan yatırımcılar güvenli liman olarak altına yönelmekte ve altın ons fiyatı yükselişe geçmektedir.
 3. Ülkemiz açısından Kuzey Irak referandumu piyasalarımızda olumsuz algıya yol açarken hane halkının döviz talebi artmakta ve Türk Lirası değer kaybetmektedir.

Doların değer kazanması, altın ons fiyatının değer kaybetmemesi ve Türk lirasının değer kaybetmesi bir arada olduğu takdirde gram altın TL bazında 2018 yılında sıçrama gerçekleştirebilir.

Avrupa’da, başta İspanya’daki yasa dışı referandum olmak üzere tedirginlik yaratan siyasi gelişmelere karşın avronun gücünü korumasını, siyasi risklerin bölgesel kalacağı, Fed’in faiz artırımı konusunda gelecek sene de ilan edilenden yavaş davranacağı, ECB’nin sıkılaşma hikayesi ve ekonomik göstergelerdeki iyileşme beklentilerine bağlayan analistler, 1,17 üzerine yerleşen avro/dolar paritesinin, beklentilerde bozulma olması durumunda düşüş trendine girebileceğine dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın atamaları sonrasında Fed yönetiminin nasıl şekilleneceği ve Fed’in gerek faiz artırımı gerekse bütçe küçültme takvimi kur hareketleri üzerinde ana belirleyici olmaya devam edecektir.

Kuzey Kore geriliminin sonlanmadığı, hatta uzun bir döneme yayılarak devam edebileceğinden dolayı olası gelişmelerin güvenli liman arayışına ve buna bağlı olarak da kurlarda sert dalgalanmalara neden olabilir.

Yılın son çeyreğinde Ankara-Erbil-Bağdat-Tahran hattından gelmesi muhtemel haber akışının da Türk lirası varlıkların yönü üzerinde etkili olabilecektir.

Reel olarak Türk lirası değersiz kalmış olsa da, kısa vadede küresel ve bölgesel kırılganlıklar ile olumsuz enflasyon görünümü nedeniyle değer kaybı riski sürmektedir.

Almanya’da Merkel’in hükümet kurma çalışmaları, İspanya’da gerçekleştirilen referandum ve Brexit ile ilgili belirsizlikler avro üzerinde baskıya neden olmaktadır.

HAFTANIN HİSSESİ ALTIN FONU (GLDTR)

Jeopolitik risklerin belirsizliğinin arttığı bir dönemde tarihi zirvelerde bulunan endekslerde trend dönüşümü olmasa da sert bir düzeltme hareketi beklenebilir. Bu durumda altın ons fiyatının USD/TL kurundaki yükselişin de desteğiyle 1.332 USD seviyesine kadar yükselebileceğini düşünüyorum.

Haftayı 1.276 USD  ile kapatan Altın, Klasik ve Fibonacci yöntemlerine göre 1.308 USD seviyesinde güçlü bir direnç bulunmaktadır. Bu seviyeyi geçtiği takdirde 1.332 USD seviyesine doğru momentum güç kazanır.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!