2. El Araç Alacaksanız Banka Kredisi Kullanma Şartları


İnsanlar birikimlerini değerlendirmek isterler. Bu nedenle ikinci el araç alımında aracın fiyatına göre bankadan kredi çekme imkânı bulunur. Bankaların sunduğu ikinci el taşıt kredisi ikinci el araç alacak kişiler için büyük avantajdır. Çünkü kendi birikimlerinin üzerine bankadan alacakları krediler ile istedikleri özellikteki araca sahip olabilirler. Bu konuda pek çok banka müşterisine kolaylık sağlamak amacıyla kredi alternatifleri sunuyor.

Bu bankalar Akbank, Garanti Bankası, TEB, İş Bankası, Denizbank gibi öneli bankalar düşük faiz ve kolay ödeme imkânları ile kişilere kredi veriyor. Bu bankalardan herkes kendi bütçesine uygun kredi olanaklarından faydalanabildiği gibi alacakları araç bedelinin %70’ine kadar kredi çekebilir ve bu kredileri dilediğiniz aya bölerek kolay ödeme seçenekleri şeklinde geri ödeyebilirsiniz.

2. El Kredi Başvurusu

  • 2.el araç alacak kişiler almak istedikleri aracın özelliklerine uygun bir şekilde kredi çekerek araç sahibi olabilirler. Her bankanın kendine özgü uygulamaları bulunur. Bu nedenle kredi çekmeden önce bankaların verdiği seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Kredi başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle bazı evrakları hazırlamaları gerekir. Hazırlanan evraklar ile birlikte hangi şubeden kredi çekilecekse oraya gidilir. Gerekli belgeler şunlardır;
  • Gelir durumunu gösteren maaş bordrosu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Satın alınacak aracın ruhsat fotokopisi
  • Alınacak araç noter huzurunda satılmış ise bunu gösteren belgenin diğer belgeler içerisinde bulunması gerekir. Bu zamanın çok geçmemesi gerekir.
  • Herhangi bir meslek kuruluşuna üyeliği bulunan kişilerin üyeliğini gösteren belge
  • Kişilerin üzerine kayıtlı elektrik, su gibi fatura örneği olması gerekir.


Bu belgeleri hazırlayarak bankalar başvuru yapan kişilere kısa süre içerisinde olumlu ya da olumsuz bir şekilde dönüş yapılır.


Bankaların Kredi Verirken Dikkat Ettiği Koşullar


Bankalar 2. El araç kredisi başvurusunda bulunan kişilere kredi imkânı sunarken kişilerin bazı durumlarına dikkat ederler. Bu hususlar; kişilerin gelir seviyesi, herhangi bir borcunun olup olmaması ve kişilerin kredi notlarına dikkat ederler. Özellikle kredi kullanacak müşterilerin kredi notunun iyi olması gerekir. Öncelikle bu not oranı iyileştirilmeli sonra kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

2. El Araç Alacaksanız Banka Kredisi Kullanma Şartları