10 Çalışanı Olan İşletmeler Zorunlu Bes’e Katılıyor

Çalışan insanların birçoğu belli bir yaşa geldikten sonra emekli olmayı hayal etmektedir. Emeklilik sürecinin nasıl değerlendirileceği ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. İnsanlar yıllar içerisinde çalışma hayatlarında emekliliklerinde geçirecekleri alan için yatırım gerçekleştirirler. 1 Ocak 2017 tarihinden sonra ise bireysel emeklilikte otomatik bes yöntemine geçilmiştir.

Otomatik bes 45 yaşını doldurmamış herhangi bir çalışanın işverenleri tarafından otomatik olarak sisteme dâhil edilmesi olarak tanımlanabilir. 1 Temmuz itibari ile iş yerinde en az 10 işçi en fazla 49 işçi çalıştıran işverenlerin bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılması gerekmektedir.

Bireysel Emekliliğin Faydaları

Bireysel emeklilikte BES belirli bir miktar para belirli bir süre yatırıldıktan sonra devlet kişilere yüzde yirmi beş katkı sağlamaktadır. Otomatik bireysel emeklilik kapsamına giren kişilerin devlet katkısından faydalanabilmesi için 3 yıllık sürenin tamamlanması gerekmektedir. Yani bireysel emeklilik sistemine girdikten sonra 3 yılı tamamlamadan sistemden ayrılırsanız devletin sizlere vereceği katkıdan faydalanmanız mümkün değildir.

Devletin bireysel emeklilik katkıları 3 yıl ile 6 yıl arasında yüzde on beş oranındadır. Bu süre 6 ila 10 yıl arasında çıkarsa katkıda %35e çıkacaktır. 10 yıl ve üzeri devlet katkısı ise 60 oranında olacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı emeklilik durumu, malulen emeklilik veya vefat durumu olacaksa böyle bir durumda devlet katkısından %100 faydalanmak mümkündür.

Zorunlu Bes İçin Çalışanların Maaşından Ne Kadar Kesinti Yapılır?

10 çalışanı olan işletmeler için zorunlu bes uygulaması yayınlandıktan sonra insanların maaşlarının ne kadarının bes için kesileceği merak edilmeye başlamışlardır. Çalışan kişilerin maaşlarının %100 3’ü kesilerek emeklilik şirketine aktarılacaktır. Bu miktar asgari ücret üzerinden hesaplandığı zaman Asgari ücretin yüzde üçü alınarak ne kadar bir fiyata tekabül ettiğini görebilmeniz mümkündür.

Çalışanlar Ödemiş oldukları katkı paylarının ne kadar zamanın geçtiğini, kazançlarının ne olduğu ile ilgili bütün ayrıntıları emeklilik şirketlerinden takip edebileceklerdir. Ayrıca Emeklilik şirketleri çalışanlara konu ile ilgili olarak bilgilendirme yazılarını da üç ayda bir gönderecektir. Yani bu süreci kendi başınıza takip edebilmeniz de mümkündür.

10 Çalışanı Olan İşletmeler Zorunlu Bes’e Katılıyor